konspekt pp 4-6.pdf

(546 KB) Pobierz
KONSPEKT
DO ZAJĘĆ W PRACOWNI UMIEJĘTNOŚCI
Prowadzący zajęcia:
Magdalena Brzezińska, Zuzanna Kuczera, Anna Szpak, Magdalena Zając
Data realizacji:
26.11.2015
Opis sytuacji dydaktycznej:
Potwierdzenie realizacji
[podpis, pieczątka]
Miejsce realizacji zajęć: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zakład Podstaw Pielęgniarstwa,
Pracownia Umiejętności Pielęgniarskich
Kierunek studiów: I rok Pielęgniarstwa, studia licencjackie
Numer grupy:
5a
Przedmiot: Kształcenie w zakresie podstaw pielęgniarstwa
Forma organizacyjna zajęć: ćwiczenia w pracowni umiejętności
Czas trwania zajęć:
3 godziny
Liczba uczestników:
9
Temat:
Zgłębnikowanie żołądka.
Cel ogólny:
Kształtowanie umiejętności związanych z realizacją funkcji terapeutycznej.
EFEKTY UCZENIA SIĘ:
Wiedza
po zrealizowaniu materiału nauczania odbiorca:
1. Definiuje pojęcie zgłębnikowanie żołądka.
2. Omawia budowę układu pokarmowego.
3. Formułuje cele zgłębnikowania.
4. Omawia wskazania do zgłębnikowania żołądka.
5. Podaje przykłady przeciwwskazań do zgłębnikowania żołądka.
6. Rozpoznaje powikłania mogące wystąpić w trakcie i po zgłębnikowaniu żołądka.
7. Przedstawia zasady obowiązujące w trakcie zgłębnikowania żołądka.
8. Wymienia elementy zestawu niezbędne do zgłębnikowania żołądka.
9. Omawia przygotowanie pacjenta do wykonania zgłębnikowania żołądka.
10. Różnicuje drogi zakładania zgłębnika do żołądka w zależności od celu założenia.
11. Wskazuje algorytm zakładania zgłębnika do żołądka.
Potwierdzenie realizacji
[podpis, pieczątka]
Umiejętności
po zrealizowaniu materiału nauczania odbiorca:
1. Przyjmuje zlecenie lekarskie dotyczące zgłębnikowania żołądka.
2. Kompletuje zestaw do zgłębnikowania żołądka.
3. Przygotowuje pacjenta do zabiegu zgłębnikowania żołądka.
4. Układa pacjenta w pozycji ułatwiającej wprowadzenie zgłębnika.
5. Zakłada zgłębnik do żołądka.
6. Sprawdza położenie zgłębnika w żołądku.
7. Zabezpiecza zgłębnik przed wysunięciem.
8. Porządkuje zestaw po założeniu zgłębnika do żołądka.
9. Segreguje odpady medyczne.
10. Dokumentuje wykonanie zlecenia lekarskiego.
Kompetencje społeczne
po zrealizowaniu materiału nauczania odbiorca:
1. Rzetelnie przygotowuje się do zajęć.
2. Wykazuje zainteresowanie zajęciami.
3. Aktywnie uczestniczy w zajęciach.
4. Chętnie współpracuje w grupie.
5. Wykazuje empatię w stosunku do pacjenta.
6. Informuje pacjenta o celu i przebiegu zabiegu.
7. Dba o bezpieczeństwo własne i pacjenta.
8. Dba o komfort psychiczny i fizyczny pacjenta.
9. Stosuje zasady obowiązujące podczas zgłębnikowania.
10. Wykazuje zainteresowanie stanem pacjenta.
Plan zajęć:
1. Definicja zgłębnikowania żołądka.
2. Cele zgłębnikowania żołądka.
3. Wskazania do zgłębnikowania.
4. Przeciwwskazania do zgłębnikowania.
5. Powikłania zgłębnikowania.
6. Drogi zakładania zgłębnika do żołądka.
7. Rodzaje zgłębników.
8. Zasady obowiązujące podczas zakładania zgłębnika żołądkowego.
9. Elementy zestawu do zgłębnikowania żołądka.
10. Przygotowanie pacjenta do założenia zgłębnika do żołądka.
11. Algorytm zakładania zgłębnika do żołądka przez nos i usta.
12. Pokaz z instruktażem zakładania zgłębnika do żołądka przez nos i usta.
13. Ćwiczenia utrwalające technikę zakładania zgłębnika do żołądka przez nos i usta.
14. Podsumowanie zajęć.
15. Ewaluacja.
16. Praca domowa.
Metody nauczania:
Omówienie, wyjaśnienie, pokaz z objaśnianiem, pokaz z instruktażem, ćwiczenia, pogadanka
podsumowująca, pogadanka kontrolna.
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna, tablica anatomiczna, zgłębniki żołądkowe, zestaw do
zgłębnikowania, przepis algorytmiczny, fantomy do zgłębnikowania, ankieta ewaluacyjna.
Metody kontroli i oceny:
Obserwacja zachowań, wyglądu, kontrola ustna, treść kierowanych pytań, samoocena,
pochwała, analiza nauczonych umiejętności.
Literatura:
1.
2.
3.
Ciechaniewicz W., „Pielęgniarstwo ćwiczenia. Podręcznik dla studiów medycznych. Tom 1-2.”,
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014;
Gołąb B. K., „Podstawy anatomii człowieka”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012;
Ślusarska B., Zarzycka D., Zahradniczek K., „Podstawy pielęgniarstwa. Podręcznik dla
studentów i absolwentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo. Tom II. Wybrane działania
pielęgniarskie”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
Zakład Pielęgniarstwa Społecznego,
Wydział Nauki o Zdrowiu, Warszawski Uniwersytet Medyczny
SKRÓCONY PLAN METODYCZNY ZAJĘĆ
Czynności
nauczyciela
Wita się ze studentami
Zaprowadza ogólny spokój w Sali
Sprawdza listę obecności
Sprawdza umundurowanie
Przedstawia temat zajęć
Omawia cele lekcji
Podaje przebieg zajęć
Wyjaśnia pojęcie zgłębnikowania żołądka
Przypomina ze studentami anatomię układu
pokarmowego.
(Pytania: Co składa się na układ pokarmowy? Jak
długi jest przełyk? Z jakich warstw składa się
żołądek?)
Ogniwa
zajęć/czas
trwania
Stworzenie ładu
zewnętrznego i
wewnętrznego
Czas: 5 min
Czynności
ucznia
Wita się z nauczycielem
Skupia się na nauczycielu
Zgłasza obecność
Metody
nauczania
Środki
dydaktyczne
Metody kontroli
i oceny
(ewaluacja)
Obserwacja
zachowań
Uświadomienie
celów i zadań
Czas: 5 min
Opracowanie
nowego
materiału: część
teoretyczna
Czas: 50 min
Słucha
Notuje
Słucha prowadzącego
Notuje
Odpowiada na pytania
prowadzącego zajęcia
Omówienie
Slajd
Obserwacja
wyglądu
Obserwacja
zachowań
Wyjaśnienie
Pogadanka
kontrolna
Slajd
Tablica
anatomiczna
Obserwacja
zachowań
Kontrola ustna
Przedstawia cele zgłębnikowania żołądka
Omawia wskazania i przeciwwskazania do
zgłębnikowania żołądka
Zadaje pytania podczas
realizacji tematu
Omówienie
Slajd
Treść
kierowanych
pytań
Wskazuje powikłania mogące wystąpić
podczas zgłębnikowania żołądka
Porównuje metody zakładania zgłębnika
Omawia rodzaje zgłębników
Przedstawia zasady obowiązujące podczas
zakładania zgłębnika
Wymienia elementy zestawu do
zgłębnikowania
Omawia przygotowanie pacjenta do
założenia zgłębnika do żołądka.
Przedstawia algorytm zakładania zgłębnika
do żołądka
Opracowanie
nowego
materiału:
kształtowanie
umiejętności
Czas: 70 min
Pokazuje wzorcowe wykonanie
zgłębnikowania żołądka przez nos i usta.
(
Najpierw pokaz z czynnościami wykonywanymi przy
obu metodach. Następnie pokazanie metody przez nos i
usta. W razie potrzeby wykonanie kolejnego pokazu.)
Ogląda zgłębniki
Słucha prowadzącego
Pokaz,
omówienie
Omówienie
Zgłębniki
Slajd
Ogląda elementy zestawu
Pokaz z
objaśnianiem
Omówienie
Zestaw
Słucha prowadzącego
Slajd
Omówienie
Ogląda pokaz
Pokaz z
instruktażem
Przepis
algorytmiczny
Rycina
Fantom
Zestaw
Obserwacja
zachowań
Objaśnia sposób wykonania zabiegu
Słucha prowadzącego
Instruktaż
Ćwiczenia
Dzieli studentów na grupy 2 i 3-osobowe do Dobiera się w grupy z innymi
3 stanowisk.
studentami.
(Kolejno ćwiczą zakładanie zgłębnika przez nos i usta,
minimum 2-krotnie każdy student – więcej w przypadku
wystarczającej ilości czasu).
Przepis
algorytmiczny
Samoocena
Zgłoś jeśli naruszono regulamin