Mieszanka z przypraw i ziół regulująca pracę trzustki, poprawiająca trawienie, przyspieszająca metabolizm zapobiegająca wzdęciom, nadmiernej fermentacji i procesom gnilnym.
Przy swych wyjątkowych właściwościach, jest niezwykle aromatyczna, z powodzeniem zastąpi popularne, komercyjne przyprawy do zup, sosów, mięs, dań z kapusty, tłustych, ciężkostrawnych oraz potraw z ziaren, pieczywa i innych mącznych.Przy tych ostatnich jest więcej niż pożądana – zapobiega zbyt gwałtownym wyrzutom insuliny do krwi po posiłku i stabilizuje poziom glukozy.
Szczególnie polecana dla diabetyków, osób po przebytym ostrym zapaleniu trzustki lub z przewlekłym zapaleniem trzustki, hipoglikemii, osób z problemami trawiennymi, cierpiącymi na niestrawność, bóle trzustki, wzdęcia, nadmierne gazy, niezastąpiona dla osób ograniczających sól oraz podczas diety odchudzającej.
Mieszanka z przypraw i ziół przepis
3 łyżeczki siemienia lnianego1 łyżeczka ziela angielskiego1 łyżeczka kminku1 łyżeczka majeranku
Ziele angielskie rozbić tłuczkiem, odmierzyć łyżeczkę, wsypać do młynka. Dodać pozostałe składniki, zmielić i wymieszać.Przygotowywać na świeżo w niewielkiej ilości do spożycia tego samego dnia, maksymalnie na 2 dni.Im dłużej stoi, tym więcej olejków eterycznych i substancji aktywnych się ulatnia, więc traci pełne właściwości i intensywność aromatu.
Mieszanka z przypraw stosowanie
Przy problemach z trzustką, trawieniem zażywać 2-3 łyżeczki dziennie razem z posiłkiem lub dodając jako przyprawę.
Ziele angielskie zwykle używamy w ziarnkach w całości wrzucając do zupy lub marynat.Szkoda, bo dopiero po zmieleniu odkrywa swój pełny, zniewalający korzenny aromat łączący zapach goździków, cynamonu, kardamonu i gałki muszkatołowej i właściwości terapeutyczne.Ziele angielskie czyli korzennik lekarski zawiera olejki eteryczne, głownie pimentowy, żywice, garbniki, kwasy organiczne.Pobudza trawienie, czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, leczy niestrawność, ból żołądka, kurcze jelit, zaparcia, ma działanie rozkurczowe, hamuje procesy gnilne i fermentacyjne w jelitach, hamuje uwalnianie prozapalnych prostaglandyn i jest doskonałym lekiem na trzustkę.Wykazano, że co najmniej trzy związki występujące w korzenniku mianowicie kwercetyna, kwas galusowy i ericifolin, mają właściwości przeciwnowotworowe.
Ziele angielskie znali i cenili dawni mieszkańcy Ameryki Południowej, stosowali, jako przyprawę i lekarstwo przeciw newralgii, zaburzeniach układu trawiennego i jako środek rozgrzewający.Przywiezione przez Columba do Europy zaczęło robić błyskawiczną karierę w kuchni najpierw południowoeuropejskiej, potem angielskiej, stało się również nieodłącznym elementem domowych apteczek u ludzi majętnych, bo obok pieprzu i goździków weszło do grona tych przypraw, które były warte tyle złota ile ważyły.
Do Polski ziele angielskie dotarło dopiero w czasach saskich, szybko podbijając kuchnię, ale jako lekarstwo się jakoś nie przyjęło.Szkoda, bo jak wykazały współczesne badania, zarówno medycyna indiańska jak i później ludowa europejska całkiem słusznie dopatrywały się w nim właściwości leczniczych.
Mieszanka z przypraw oprócz zalet świeżo zmielonego ziela angielskiego, dodatkowo wspomagana jestkminkiem i majerankiem a siemię lniane uzupełnia przyprawę w błonnik, witaminy i kwasy Omega 3 i dodaje jej delikatności.
Źródło: http://sekrety-zdrowia.org/mieszanka-z-przypraw-trzustke-trawienie/
ezoteryka_ciekawostki