SCENARIUSZE ZAJĘĆ KOSMOS I ZWIERZĘTA.docx

(31 KB) Pobierz

Tydzień I: Poznajemy zwierzęta / 4latki

Dzień 1. Nasze zwierzęta              

Cele ogólne:

budzenie zainteresowania przyrodą; rozwijanie sprawności fizycznej.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

wymienia przedstawicieli zwierząt żyjących w lesie, na łące i w stawie; uczestniczy w ćwi­czeniach ruchowych.

 

Środki dydaktyczne: albumy, książki o zwierzętach występujących w Polsce, zdjęcia zwierząt wycięte z kolorowych czasopism, plastikowe kółka do sersa (po jednym dla każdego dziecka), obrazki: łąki, stawu, lasu, ikonki: drzewko, kropla wody, stokrotka, tamburyn, zagadki, książka, s. 38, karta pracy, cz. 2, s. 16.

Przebieg dnia

I

1. Oglądanie albumów, książek na temat zwierząt spotykanych u nas. Słuchanie ciekawostek na ich temat.

Zestaw zabaw ruchowych – nr XXI.

Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci na spacer!

 

Nauczyciel wyznacza w jednym miejscu sali przedszkole. Dzieci gromadzą się w nim zebrane w gromadkę. Na hasło Dzieci na spacer! – wszystkie opuszczają przedszkole i rozbiegają się w różnych kierunkach, spacerują, podskakują. Na hasło Dzieci do przedszkola! – szybko wracają na wyznaczone miejsca.

Zabawa wyprostna – Słonko wschodzi i zachodzi.

 

Dzieci stopniowo podnoszą się z przysiadu do stania, wyciągają ręce w górę i obracają się wokół własnej osi – Słonko wstało i świeci. Potem powoli wracają do przysiadu i kulą się – Słonko zaszło.

Zabawa z elementem równowagi – Bociany na łące.

 

Dzieci – bociany – chodzą po łące, wysoko unosząc kolana. Co pewien czas zatrzymują się, stają na jednej nodze, wystawiają złączone dłonie przed siebie, rytmicznie poruszają nimi jak dziobem i powtarzają: – Kle, kle, kle, żabki mi się chce.

Zabawa bieżna Przebudzone pszczółki.

 

Dzieci – pszczółki – poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie, cichutko bzycząc i poruszając skrzydełkami (palcami dłoni) na wysokości ramion. Podczas przerwy w grze przykucają na spotkanym kwiatku.

Marsz po obwodzie koła z rytmicznym wymawianiem tekstu: Zwierzęta, zwierzęta, zwierzęta znamy. Zwierzęta, zwierzęta, zwierzęta kochamy.

 

II

Zabawa dydaktyczna Poznajemy mieszkańców wybranych środowisk.

1. Rozwiązywanie zagadek.

Nauczyciel umieszcza na tablicy zdjęcia zwierząt wycięte z kolorowych czasopism.

Podaje dzieciom zagadki w postaci wymienionych cech danego zwierzęcia. Dzieci podają nazwy zwierząt, o których jest mowa, i pokazują ich zdjęcia.

Np.

Najczęściej jest zielona, mała. Spotkacie ją na łące lub w stawie. (żaba)

Nie chodzi, a sunie po trawie lub ziemi, sycząc przy tym. (wąż)

Jest dużym zwierzęciem, chodzi po lesie z dumnie podniesioną głową. Ma dorodne rogi.

 

(jeleń)

Zbierają nektar z kwiatów i zanoszą go do ula. Bzyczą. (pszczoły)

Stuka w korę chorych drzew, wyjada korniki. (dzięcioł)

 

2. Zabawa dydaktyczna (karta pracy, cz. 2, s. 16).

Nauczyciel pokazuje obrazek (zdjęcie) lasu i mówi, że symbolicznie dzieci będą go oznaczać ikonką drzewka. Umieszcza mały obrazek drzewka pod obrazkiem lasu.

Potem umieszcza obrazek stawu, a pod nim ikonkę kropli wody, która symbolicznie będzie oznaczać staw.

Na końcu umieszcza na tablicy obrazek łąki, a pod nim – ikonkę stokrotki, która symbolizuje łąkę.

Ćwiczenie w karcie pracy.

Nauczyciel pyta o nazwy kolejnych zwierząt, które są na zdjęciach. Po otrzymaniu odpowiedzi wspólnie z dziećmi ustala, gdzie takie zwierzę żyje, a dzieci nakleją odpowiednie małe obrazki.

Zabawa ruchowo-naśladowcza Jestem...

Dzieci naśladują ruchy i głosy zwierząt, których nazwy podał nauczyciel.

 

Zestaw ćwiczeń ruchowych – nr XVIII.

Przybory: plastikowe kółka do sersa (po jednym dla każdego dziecka).

Część wstępna

Marsz po kole, rozdanie kółek.

Zabawa orientacyjno-porządkowa Z domu do domu.

Dzieci biegają pomiędzy kółkami rozłożonymi na podłodze. Na hasło Do domu – szybko przykucają w najbliższym kółku. Na hasło Z domu – swobodnie biegają, omijając kółka.

Część główna

Ćwiczenia mięśni grzbietu.

Dzieci leżą przodem, głowy kładą na dłoniach, kółka leżą przed nimi. Dzieci podnoszą kółka obiema rękami, wkładają je na głowy – łokcie opierają o podłogę – przymierzają kapelusze. Następnie zdejmują kapelusze i odpoczywają w leżeniu na brzuchu.

Ćwiczenia rzutu i chwytu.

Dzieci tworzą koło, w którego środku stoi nauczyciel. Kolejno rzucają swoje kółka do nauczy­ciela, a następnie łapią kółka odrzucane przez niego. Ćwiczą raz jedną, raz drugą ręką.

Ćwiczenie z elementem równowagi.

Dzieci stają na jednej nodze. Drugą nogę, zgiętą w kolanie, podnoszą do góry, zakładają kółko na stopę. Przy powtórzeniu ćwiczenia następuje zmiana nóg.

Skrętoskłony.

Dzieci, siedząc w siadzie skrzyżnym, sięgają jak najdalej za plecy; jedną ręką kładą kółko na podłodze, następnie zabierają kółko drugą ręką.

Podskoki.

Dzieci wskakują obunóż do kółek leżących na podłodze i wyskakują z nich.

Część końcowa

Ćwiczenia stóp.

Dzieci, w siadzie prostym, trzymają kółka pomiędzy palcami jednej stopy, unoszą nogę z kół­kiem do góry, starając się mieć wyprostowane kolano, i opuszczają nogę. Przy powtórzeniu ćwiczenia kółko trzymają drugą stopą.

Ćwiczenia rytmiczne.

Dzieci uderzają kółkami o podłogę w podanym przez nauczyciela rytmie. Potem odkładają kółka na swoje miejsce.

III

1. Ćwiczenia w książce, s. 38.

Nazywanie zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Rytmiczne dzielenie ich nazw (na sylaby).

Zabawa ruchowo-naśladowcza Jestem... (przewodnik, s. 45).

2. Zabawy swobodne w wybranych kącikach

 

Tydzień I: Poznajemy zwierzęta / 3LATKI

Dzień 1. To wiewiórka, a to ryba

Cel ogólny:

rozwijanie mowy i myślenia.

 

Cel operacyjny:

Dziecko:

rozwiązuje zagadki.

 

Środki dydaktyczne: piosenka Skacze zając, zdjęcia, obrazki: zwierząt, domów zwierząt, zagadki o zwierzętach, nożyczki, karton, kartki, klej, książka, s. 30.

Przebieg dnia

I

1. Oglądanie zdjęć zwierząt. Rytmiczny podział ich nazw za nauczycielem.

Nauczyciel pokazuje zdjęcia (obrazki) zwierząt. Dzieci, same lub z pomocą nauczyciela, nazywają zwierzęta i za nauczycielem dzielą ich nazwy na sylaby. Np. sar-na, ry-ba, mo-tyl, wie-wiór-ka

2. Dowolny taniec przy piosence Skacze zając (sł. i muz. B. Forma).Ska - cze za - jąc, kic, kic, kic, po - mię - dzy drze - wa - mi. Po - baw się, po - baw się dziś, za - jącz - ku, z na - mi.

I. Skacze zając: kic, kic, kic

pomiędzy drzewami.

Pobaw się, pobaw się

dziś, zajączku, z nami.

II. Skaczą dzieci: hop, hop, hop,

skaczą jak zające.

Wszyscy dziś bawią się              

wesoło na łące.

II

Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach.

1. Zabawa Gdzie mieszkają zwierzęta?

Nauczyciel przygotował obrazki przedstawiające rybę, ptaka – srokę, lisa. Dzieci nazywają zwierzęta. Potem nauczyciel pokazuje kolejno obrazki domów zwierząt, a dzieci umieszczają je pod odpowiednimi obrazkami zwierząt.

2. Ćwiczenia w książce, s. 30.

Rozwiązywanie zagadek.

 

Nauczyciel czyta zagadki, a dzieci wskazują odpowiednie zdjęcia i nazywają przedstawione na nich zwierzęta.

3. Dowolny taniec przy piosence Skacze zając (przewodnik, s. 81).

Spacer w pobliżu przedszkola.

III

1. Ćwiczenia w wycinaniu.

Dzieci trzymają w dłoni nożyczki i powtarzają na sucho czynności cięcia. Następnie każde dziecko otrzymuje pasek kartonu. Pojedynczymi ruchami nożyczek dzieci tną paski w okre­ślonych miejscach, drugą ręką je przytrzymują. Na zakończenie przyklejają wycięte kawałki na kartkach papieru.

Zabawa ruchowo-naśladowcza Poruszam się jak…

Dzieci naśladują ruchy zwierząt, których nazwy podaje nauczyciel. Np. węża, niedźwiedzia, żaby…

2. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

 

Dzień 5. W zoo / 4LATKI

Cele ogólne:

rozwijanie mowy; rozwijanie sprawności fizycznej.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

wymienia nazwy zwierząt z zoo; uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych.

 

Środki dydaktyczne: wiersz B. Lewandowskiej W zoo, piosenka Dżungla, sylwety do wiersza, kolorowe krążki, plastikowe kółka do sersa (po jednym dla każdego dziecka), wykonane wcze­śniej koperty, przeszkody (do zabawy), zdjęcia zwierząt z zoo, tamburyn, nożyczki, Wyprawka plastyczna nr 17, karta pracy, cz. 2, s. 19.

 

Przebieg dnia

I

1. Karta pracy, cz. 2, s. 19.

Nazywanie zwierząt przedstawionych na obrazkach. Liczenie ich. Kolorowanie tylu figur pod obrazkami, ile jest zwierząt na nich.

Zestaw zabaw ruchowych – nr XXI (przewodnik, s. 44).

II

Teatrzyk sylwet na podstawie utworu B. Lewandowskiej W zoo.

Nauczyciel ma sylwety: Tomcia Paluszka, mamy, dwóch sąsiadów oraz zdjęcia (obrazki) zwie­rząt wymienionych w utworze. Pokazuje zdjęcia zwierząt, gdy jest o nich mowa w utworze.

1. Przedstawienie teatrzyku.

Scena to stół. Na stole stoi brama, dalej Niedźwiedź. Z boku stoi – Tomcio Paluszek.


Tomcio: Najpierw się dzieciom przedstawić muszę:

Dzień dobry! (kłania się).

Jestem Tomcio Paluszek!

(Za Tomciem pojawiają się jego mama i dwaj sąsiedzi).

Tomcio: To moja mama. (Mama kłania się).

A to – sąsiedzi (ukłon sąsiadów).

Sąsiad I: Gdzie się wybierasz?

Tomcio: Chcę zoo zwiedzić!

Sąsiad II: A z kim tam pójdziesz?

Tomcio: Z wami!

Mama: I z mamą!

Sąsiedzi: A gdzie jest zoo?

Tomcio: O, za tą bramą!

Mama: Najpierw chodźmy do niedźwiedzi.

Sąsiedzi: Czemu niedźwiedź smutny siedzi?

Tomcio: Bo gorąco dziś na dworze, a on futra zdjąć nie może!

Mama: W tym basenie pływa foka.

Tomcio: Patrzcie, foka!

Sąsiedzi: Pokaż! Pokaż!

Tomcio: Foka czarna jest jak wrona.

Sąsiad I: Może taka zabrudzona?

Mama: Nie. Jest czarna, ale czysta, bo z kąpieli wciąż korzysta.

Tomcio (odwraca się w drugą stronę): Chodźcie ze mną do słoni.

Sąsiedzi (biegną za nim, mama również)...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin