TEMAT 2.doc

(35904 KB) Pobierz

 

 

CENTRUM SZKOLENIA WOJSK  LĄDOWYCH



CYKL TAKTYKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAN  -  KONSPEKT

 

do przeprowadzenia zajęć z TAKTYKI z KURSEM SERE.

w dniu 16.11.2010

                                   .

 

 

TEMAT : SERE

 

 

             

                         

                                                                                                      OPRACOWAŁ

                                                                                             wykładowca

 

                                                                                            kpt. Waldemar NIWALD

)

 

 



POZNAŃ – 2010

 

 

 

                                                                                        Poznań, dnia 16.11.2010

                                                                                                                       (Miejscowość)                                      (data)

 

ZATWIERDZAM

         KIEROWNIK CYKLU TAKTYKI

           (pełna nazwa stanowiska służbowego)

         mjr Marcin NAWROT

              (stopień, imię i nazwisko, podpis)

 

PLAN – KONSPEKT

                              do przeprowadzenia zajęć z TAKTYKI

                                                                                                  (nazwa przedmiotu)

Z CYKLEM TAKTYKI w dniu 16.11.2010

                                                        (nazwa pododdziału)                                                (data)

 

I.TEMAT: SERE                                                                  

II. CELE ZAJĘĆ *:

        Zapoznać

        z problematyką szkolenia SERE

        z historią szkoleń z zakresu SERE

* cele zajęć dobrać w zależności od cyklu szkolenia

 

III. FORMA:              wykład

 

IV. CZAS:      45’

 

V. MIEJSCE:              sala wykładowa CL/ konferencyjna

 

VI. ZAGADNIENIA:

1.     Utworzenie i przeznaczenie kursów SERE .

2.     SERE w kraju i na świecie.

VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

A.     ORGANIZACYJNE:

1.     3 – 4 dni przed zajęciami udzielić instruktażu kierownikowi grupy odnośnie przygotowania się szkolonych i pobrania literatury.

2.     Przed zajęciami przygotować do pracy rzutnik multimedialny + komputer oraz pozostałe zabezpieczenie materiałowe.

3.     Zajęcia rozpocząć od przyjęcia meldunku i sprawdzenia obecności.

4.     W czasie zajęć zwracać uwagę na porządek i dyscyplinę.

B.     METODYCZNE:

1.     W czasie zajęć aktywizować szkolonych poprzez zadawanie pytań sprawdzających stopień przyswojenia zagadnień.

2.     Wykład prowadzić metodą prezentacji i pokazu.

3.     Na zakończenie zajęć krótko je omówić i wydać wytyczne odnośnie przygotowania się szkolonych do zajęć kolejnych.

 

VIII. LITERATURA:

 

1.      KONCEPCJA I OGÓLNE ZASADY FUNKCJONOWANIA
NARODOWEGO SYSTEMU ODZYSKIWANIA PERSONELU WOJSKOWEGO WARSZAWA 2008

2.     FM 3-05-70

3.     FM 21-76

4.     PODRĘCZNIKI SURVIVALOWE

 

IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:

·         rzutnik multimedialny + komputer …………………………….kpl.

·         kreda lub flamastry ………………………………………………kpl.

 

68

X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ*:
    (w formie graficznej)

 

XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA*:

 

XII. INNE (DODATKOWE):

 

XIII. WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ*:

(według potrzeb)

* nie występują w niektórych formach zajęć

 

XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min)

 

Rozpoczęcie zajęć

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA (30 min) **

 

Wariant tabelaryczny (struktura tabeli dobierana wg potrzeb)

 

 

W wariancie do szkolenia z Taktyki, do innych zajęć wg. potrzeb.

** W zajęciach specjalistycznych dopuszcza się modyfikację części głównej stosownie do   potrzeb wynikających ze specyfiki szkolenia.

 

ZAGADNIENIE 1 (10 min)

Utworzenie i przeznaczenie kursów SERE

Co dzieje się z pilotem, który musiał się katapultować za liniami wroga? Ląduje na ziemi i ginie, zostaje zabity przez siły przeciwnika, umiera z braku pożywienia, czekając na ratunek? To bardzo prawdopodobne scenariusze, lecz od niemal 60 lat robi się wszystko, by tak się nie stało.

W 1949 roku na rozkaz generała Curtisa Le-Maya utworzono nowy element szkolenia pilotów US Air Force – kurs SERE w Camp Carson, w Colorado. Skrót SERE oznacza Survival, Evasion, Resistance and Escape (przetrwanie, unikanie, opór i ucieczka); celem tego szkolenia jest nauczenie lotników właściwego postępowania w przypadku nieprzewidzianego znalezienia się za linią wroga lub trafienia do niewoli. Przeznaczony jest on dla personelu, który jest na to szczególnie narażony. Obejmuje pilotów oraz załogi samolotów i śmigłowców, Siły Operacji Specjalnych, wywiad wojskowy, żołnierzy i oficerów, którzy mogą znaleźć się na tyłach przeciwnika. Po pewnym czasie program SERE przejęły również US Army i US Navy (w połączeniu z US Marine Corps). Każdy rodzaj sił korzysta z tego samego wzorca, poszczególne kursy różnią się jednak i są dostosowane odpowiednio do jednostek, dla jakich są przeznaczone. Wynika to z prostej zasady: charakterystyka i waga działań strzelca pokładowego śmigłowca transportowego różni się zasadniczo od operatora US Army Special Forces. Dlatego kursy, jakie muszą przejść, również nakierowane są na nieco inne pola. Istnieje kilka stopni kursu o różnej intensywności.

 

 

 

 

 

 

ZAGADNIENIE 2: (10min) SERE w kraju i na świecie.

 

 

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min)

 

Zakończenie zajęć

 

ZAŁĄCZNIKI:

              1. ............................................................

2. ............................................................

3. ............................................................

 

          OPRACOWAŁ

                                                                                                         wykładowca

                                                                                                                                                     ( nazwa stanowiska służbowego)

 

            kpt. Waldemar NIWALD   

                (stopień, imię i nazwisko,

70


 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin