Matematyka_Europejczyka_Poradnik_metodyczny_dla_nauczycieli_matematyki_w_gimnazjum_Klasa_1_porgi1.pdf

(618 KB) Pobierz
Kup książkę
Poleć książkę
Oceń książkę
Księgarnia internetowa
Lubię to! » Nasza społeczność
Kup książkę
Poleć książkę
Spis treści
Wstęp
Program nauczania „Matematyka Europejczyka”
Uwagi wstępne
Szczegółowe cele kształcenia i wychowania
Ramowy rozkład materiału
Realizacja treści podstawy programowej
Treści kształcenia i cele szczegółowe w klasie pierwszej
Sposoby osiągania celów kształcenia i wychowania
Opis założonych osiągnięć ucznia
Propozycje metod sprawdzania osiągnięć ucznia
Szczegółowy rozkład materiału dla klasy pierwszej
Scenariusze lekcji do wybranych tematów Jak tworzyć scenariusz lekcji?
1. Statystyka
Temat: Opracowywanie i prezentowanie danych
2. Liczby
Temat: Liczymy szybko i dokładnie!
Działania na liczbach całkowitych — powtórzenie
3. Figury płaskie
Temat: To i owo o trójkącie
— własności, klasyfikacja trójkątów
4. Prostokątny układ współrzędnych
Temat: Prostokątny układ współrzędnych
— zebranie i usystematyzowanie wiadomości
5
7
7
8
12
14
20
26
29
44
47
53
55
59
64
69
Kup książkę
4
Poleć książkę
PO R A D N I K M ET O D Y C Z N Y D L A S Z K O Ł Y G I M N AZ J AL N E J
5. Wielkości proporcjonalne
Temat: Wielki konkurs zadań — wielkości proporcjonalne
6. Procenty
Temat: Obliczamy procent z danej liczby
7. Potęga o wykładniku naturalnym
Temat: Zastosowanie własności potęgowania
do przekształcania wyrażeń
8. Wyrażenia algebraiczne
Temat: Przekształcanie wyrażeń algebraicznych
— powtórzenie
9. Równania
Temat: Rozwiązujemy równania
10. Graniastosłupy
Temat: Wykorzystywanie pola i objętości
graniastosłupa prostego w rozwiązywaniu zadań
Projekt jako metoda nauczania
Przykład projektu ze statystyki.
Poznajmy się — badanie statystyczne w naszej klasie
Harmonogram realizacji projektu
Karta oceny realizacji projektu
Załącznik z treścią ankiety
Przykłady tematów zadań projektowych
lub długoterminowych do realizacji w klasie pierwszej
Przykłady prac klasowych wraz z kartoteką testu
Liczby
Figury płaskie
Prostokątny układ współrzędnych
Wielkości proporcjonalne
Procenty
Potęga o wykładniku naturalnym
Wyrażenia algebraiczne
Równania
Graniastosłupy
73
81
86
90
93
97
101
104
105
106
107
108
109
109
115
120
126
130
134
138
142
147
Kup książkę
86
P O R A D N I K M ET O D Y C Z N Y D L A G I M N AZ J U M
Poleć książkę
7. Potęga o wykładniku naturalnym
Temat: Zastosowanie własności
potęgowania do przekształcania wyrażeń
Cele lekcji:
Uczeń potrafi:
x
mnożyć, dzielić, potęgować potęgi o jednakowych podstawach,
x
mnożyć, dzielić potęgi o jednakowych wykładnikach,
x
obliczyć wartość wyrażenia zawierającego potęgę.
Metody i formy pracy:
x
praca wspólnym frontem,
x
praca w grupach,
x
praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
x
układanki w załącznikach (rozciąć)
x
karta pracy,
x
rzutnik multimedialny,
x
podręcznik
Matematyka Europejczyka, klasa 1
.
Czas pracy: 1 godzina dydaktyczna.
Przebieg lekcji:
I etap
Praca wspólnym frontem.
Celem tej pracy jest przypomnienie i powtórzenie podstawowych wła-
sności potęgowania.
Uczniowie wspólnie w zeszytach i na tablicy wykonują przekształcenia
wyrażeń.
Zadanie 1
Zapisz w postaci jednej potęgi.
a)
7
5
7
7
3
b) 8
10
: 8
4
c) (5
2
)
3
d) (3
5
3
4
) : 3
2
e) 10
13
: (10
4
10
5
)
Zgłoś jeśli naruszono regulamin