Antologia_Antologia klasycznej Science Fiction_Rakietowe szlaki_07.rtf

(65263 KB) Pobierz
Antologia_Antologia klasycznej Science Fiction_Rakietowe szlaki_07



Spis treści:

 

 

Wojtek Sedeńko OWO NA ZAKOŃCZENIE

 

C.M. Kornbluth CZARNA WALIZECZKA

George R.R. Martin DROGA KRZYŻA I SMOKA

Frederik Pohl WIĘCEJ ŻYWYCH NIŻ ZMARŁYCH

Victor Contoski GAMBIT VON GOOMA

Robert A. Heinlein LOGIKA IMPERIUM

Michael Moorcock STRUMIEŃ CZASU

H. Beam Piper G PROCHU

Lucius Shepard JASNA ZIELONA GWIAZDA

Jack Vance OSTATNI ZAMEK

Robert Sheckley CENA RYZYKA

Wiktor Żwikiewicz BALLADA O PRZEKLEŃSTWIE

Mike Resnick ROBOTY NIE PŁACZĄ

Bob Shaw FRYWOLNA MONA LISA

 

Wojtek Sedeńko KANON POWIEŚCI SCIENCE FICTION


 

owo na zakończenie

 

 

Wstępniak do ostatniego tomu Rakietowych szlaków jest ciwie zstępniakiem, gdyż praca nad antologią dobiegła końca. Trzy lata pracy redakcyjnej, translatorskiej. Efekt w postaci siedmiu tomów macie już, Drodzy Czytelnicy, przed sobą.

Wraz z Lechem czmykiem mam nadzieję, że nasz wybór przypadł Wam do gustu. Nie wszystkich autorów udało się w wyborze pomieścić, nie wszystkie opowiadania, ale i tak jest to najobszerniejsza antologia klasycznej science fiction, jaka ukazała się w Polsce. Pod względem zawartości jest to także jedna z najlepszych antologii na świecie i nie mamy się czego wstydzić. Zresztą, wyrazy zaskoczenia dla zestawu opowiadań przychodziły od samych pisarzy z Zachodu, nie mogli się nadziwić, że udało się zebrać TAKIE opowiadania i krótkie powieści w jednej edycji. W dodatku Rakietowe szlaki mają przewagę nad renomowanymi antologiami, że zawierają także opowiadania rosyjskie i polskie. Fantastyka ta nie odstaje jakością od anglojęzycznej.

W tym tomie powróciliśmy trochę do tekstów ze otego Wieku SF stąd w zestawie klasyczne opowiadania Kornblutha, Pipera, Heinleina, Sheckleya czy Vancea. opowiadania przedstawicieli Nowej Fali (Moorcock), czy tzw. Labour Group (Martin), znakomici, tworzący poza modami i trendami Shaw i Pohl. Najnowszą fantastykę reprezentują Shepard i Resnick. Jest świetna nowela Żwikiewicza, najlepiej oddająca jego wielki talent.

Jest też jedno krótkie, i jedyne opowiadanie jakie napisał poeta, Victor Contoski.

To chyba dobry wybór, akurat na zwieńczenie serii. Chciałem dać więcej shortów, ale ciwie nie występują one w antologiach, nie można ich znaleźć w opracowaniach czy na stronach internetowych pisarzy. Tworzone ad hoc, na potrzeby konkursu na konwencie, bankietu albo fanzinu, przepadają gdzieś bezpowrotnie. Dobrze byłoby je kiedyś zebrać w mały tomik. Takie perełki jak short Kupferberga czy wiersz Josepha.

Ja z mej dziurawej pamięci, bo nie pamiętam już autorów, przywołuję ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin