Przygotowanie gleby pod sadzenie drzew owocowych.docx

(36 KB) Pobierz

Przygotowanie gleby pod sadzenie drzew owocowych

Glebę, na której będziemy sadzić drzewa owocowe, należy wcześniej odpowiednio przygotować - warto to zrobić już w sierpniu. Ziemię głęboko przekopujemy i usuwamy chwasty. Musimy ją również wzbogacić w substancje organiczne i mineralne - warto zastosować substrat torfowy, obornik lub przygotowany wcześniej kompost. Jeżeli gleba jest bardzo lekka i mało urodzajna, zdecydowanie lepiej nawozy rozrzucić po całej powierzchni, na której będziemy sadzić drzewka. Na glebach lepszej jakości wystarczy zaprawić nawozami same dołki wykopane pod sadzone drzew i krzewy owocowe.

 

 

Sadzenie drzew i krzewów owocowych - krok po kroku

Czynności, które należy wykonać w czasie sadzenia drzew owocowych, możemy podzielić na następujące etapy:

Krok 1
Najpierw wykopujemy dołek. Musi on być na tyle duży, aby korzenie sadzonej rośliny spoczywały w nim swobodnie.

Krok 2
Na dnie dołka usypujemy kopczyk z żyznej, wierzchniej warstwy gleby. Na glebach nieurodzajnych warto ziemię wymieszać z kompostem.

Krok 3
Na usypanym kopczyku ustawiamy drzewo i równomiernie rozkładamy jego korzenie,tak aby swobodnie opadały w dół.

Krok 4

Dołek częściowo wypełniamy ziemią. Warto w tym momencie zapewnić sobie pomoc drugiej osoby, która będzie przytrzymywać sadzone drzewo lub krzew. Pamiętajmy aby kolejne warstwy nasypywanej ziemi udeptywać. Dzięki temu ziemia będzie odpowiednio ubita i drzewo po posadzeniu się nie przewróci.

Krok 5
Przed całkowitym wypełnieniem dołka ziemią, sadzoną roślinę obficie podlewamy (około 5 do 10 l wody). Gdy woda wsiąknie kończymy zasypywanie dołka. Można też postąpić inaczej - utworzć wokół pnia lekkie zagłębienie, nieckę, w której zatrzyma się woda z podlewania.

 

Nawożenie drzew owocowych po posadzeniu

Dla prawidłowego wzrostu drzew owocowych po posadzeniu, konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej dawki nawozów. Odpowiednie nawożenie ma szczególne znaczenie w pierwszych latach uprawy, gdyż bez niego drzewo nie będzie rosło w odpowiednim tempie i nie będziemy mogli szybko uformować jego korony w taki sposób aby uzyskać dużą powierzchnię owoconośną.

Nawożenie azotem drzew owocowych po posadzeniu
Aby uzyskać mocne przyrosty pozwalające formować koronę drzewka, pierwszą dawkę nawozów (np. Polifoski lub saletry amonowej) wysiewamy w pierwszym roku uprawy, około połowy maja. Następną dawkę nawozu podajemy po upływie kolejnych 4 do 5 tygodni. Jeżeli wzrost drzewek jest zbyt silny, w następnym roku nawożenie azotem ograniczamy do jednej dawki, podawanej w maju.

Mineralne nawożenie drzew owocowych wiosną kontynuuje się co roku w kolejnych latach uprawy. Jednak gdy dojdziemy do etapu, w którym korona jest już nieco uformowana, nawożenie azotem należy zredukować do minimum, co spowolni wzrost pędów i pobudzi rośliny do wydania owoców. Jeżeli wzrost pędów jest bardzo słaby, a liście mają kolor wyblakły jasno-zielony, dawkę nawozu azotowego należy zwiększyć. Ciemnozielone liście i bardzo długie przyrosty, wskazują natomiast na konieczność ograniczenia dawki nawozów azotowych.

Inne składniki mineralne
Poza nawożeniem azotowym, konieczne jest również dostarczenie młodym drzewom innych składników mineralnych. W tym celu stosuje się nawozy wieloskładnikowe, podawane wczesną wiosną. Dobre efekty daje również ściółkowanie gleby wokół drzewek obornikiem lub kompostem. Rozsypany obornik przysypujemy cienką warstwą ziemi, dzięki temu będzie rozkładał się wolniej i równomiernie zaopatrywał rośliny w składniki pokarmowe.

Ochrona drzew owocowych po posadzeniu

Nowe drzewa owocowe po posadzeniu są raczej rzadko atakowane przez choroby drzew owocowych, zmorą mogą się jednak stać szkodniki drzew owocowych. Dlatego też ważne jest przeprowadzanie zalecanych zabiegów ochrony.

Przed nastaniem zimy nie można zapomnieć o ochronie pni drzew przed gryzoniami i zającami, które mogą obgryzać korę w dolnych częściach pnia. Dlatego też sprawdźmy stan ogrodzenia naszej działki i załóżmy na pnie plastikowe osłonki sadownicze.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin