Lekcja 11.doc

(84 KB) Pobierz
Lekcja 11:

Lekcja 11:
Fotoreportaż

 

Fotoreportaż: Fotografie mogą opowiadać historie

Fotografie chwytają cenne chwile, które mogłyby zostać na zawsze utracone - lecz nie w przypadku aparatu fotograficznego. Uwieczniają one momenty o dużym znaczeniu zarówno dla życia osobistego jak również dla fotoreporterstwa - w tym drugim przypadku jako pełne wyrazu historyczne dokumenty.

Jednak, nie tylko pamiętne wydarzenia, lecz także powszednie rzeczy mogą być warte fotografowania. Okresy Twojego życia mijają tak szybko - później będzie Ci przykro jeśli nie będziesz mieć dokumentacji zdjęciowej. Dzięki nowoczesnej technologii fotograficznej, nie jest obecnie żadnym problemem zatrzymywanie wydarzeń na zdjęciach.



W większości przypadków otrzymywane są zdjęcia, które mogą być z dumą prezentowane: zdjęcia pełne życiowej energii i fotografie momentów krytycznych. Jeśli aparat jest zablokowany i osiada na nim kurz, jeśli nie bierzesz odpowiedniej liczby filmów, lub nawet jeśli nie czujesz się w danym momencie jak fotograf, po prostu stracisz unikalne chwile. Jeśli jednak robisz zdjęcia codziennych rzeczy, a także zmieniasz perspektywy, długości ogniskowych, jednym słowem masz podejście profesjonalisty - szybko znajdziesz uznanie u swojej rodziny i przyjaciół.

Fotografia prasowa

Reguły fotoreportażu stosują się do wszystkich typów historii obrazkowych. Po pierwsze fotografie powinny opowiadać historię bez konieczności obfitej dodatkowej informacji. Szczególna uwaga powinna być przywiązywana do wyboru sekwencji zdjęć:

·         Lepiej pokazuj niezbyt dużo zdjęć - niech opowiadają zwartą historię.

·         Zawsze przygotowuj się do tematu. Konsultuj się ze wszystkimi możliwymi źródłami informacji zanim zaczniesz fotografować.

·         Przybywaj na miejsce w odpowiednim czasie, aby mieć możliwość ocenienia danych warunków.

·         Przewiduj odpowiedni moment i planuj go z wyprzedzeniem, włącznie z ustawieniem aparatu i sprzętu, kontrolowaniem biegu akcji.

Odpowiedni sprzęt?

Zakres fotoreporterstwa jest doprawdy bardzo szeroki tak, że wiele tematów fotografii jest automatycznie włączanych. Rozumie się, że osprzęt apaartu jest równie wszechstronny. Generalną regułę można określić, że fotografowie prasowi powinni zwracać uwagę na następujące szczegóły techniczne:

·         Szybko reagujące obiektywy z automatycznym ustawianiem ostrości.

·         Dobrze obmyślony system naświetlania, idealnie nadaje się nawet w wyjątkowych warunkach.

·         Szybkie przewijanie filmu.

·         Szybkie obiektywy, raczej lekkie i łatwe w obsłudze.

·         Osprzęt do aparatu, który wytrzymuje ekstremalne warunki pogodowe.

·         Drugi korpus aparatu do filmów o wysokiej czułości lub jako zapas podczas długich zagranicznych podróży.

·         Drugi flesz do bezprzewodowego oświetlenia portretów i innych przedmiotów, ręczny flesz do wypełniania światłem większych pomieszczeń.

Dodatkowy sprzęt powinien zawierać następuące rzeczy:

·         Mały statyw.

·         Styropianowe pudełko do przechowywania filmów w obniżonej temperaturze.

·         Eksykator do tropików.

·         Zestaw śrubokrętów do aparatu, flesza i innego osprzętu.

·         Mały dyktafon do uwag.

 

Filmy

Historie fotograficzne często osiągają swój autentyczny efekt poprzez brak flesza i/lub sztuczne oświetlenie. W większości przypadków oznacza to stosowanie filmów o czułości przynajmniej ISO100/24° lub ISO400/27°. Szczególnie kolorowe negatywowe filmy cechują się szerokim zakresem tolerancji naświetlania, która pozwala, dzięki technologii laboratoryjnej, uczynić rzeczy widzialnymi na zdjęciu. Ta obróbka zwiększająca czułość filmów, zwana 'forsowaniem', jest stosowana przez fotografów zawodowych: cały film jest niedoświetlony, a następnie korygowany podczas wywoływania przez taką samą wartość ekspozycji (np., -1 stopnia). Nie zapomnij o trwałym pisaku do oznaczania pudełka z odpowiednim filmem!!.

Oczywiście nie każdy hobbysta fotografii może osiągnąć taki sam status jak fotograf zawodowy. W każdym razie większość profesjonalistów odkrywa zdarzenia, które są mniej spektakularne niż po pojawieniu się w prasie. W większości przypadków dużo bardziej interesujące jest fotografowanie codziennych zdarzeń, które dzieją się przy Tobie. Chwyć swój aparat i poeksperymentuj, sprawdź jak wytrenowane są Twoje zdolności percepcji, zwróć uwagę na rzeczy, które stały się interesujące ze względu na wiek - poszukaj inspiracji u swoich znajomych.

Z różnorodności tematów proponujemy bliższy wgląd w niektóre sytuacje, które mogłyby być warte poświęcenia Twojego czasu - wzięcia aparatu w ręce i robienia zdjęć:
 

Nowy dom, jeśli sobie życzysz!

Dobre ujęcie

Odwaga

Pierwsza kąpiel

Młodość

Zmiany

Marzenie mężczyzny - samochód

 

Prawdziwa historia 'obrazkowa'

 

Klasyczne zawsze na czasie

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin