INOPUR.doc

(180 KB) Pobierz
INOPÓR

INOPÓR

 

Urządzenie ratownicze wchodzi w skład sprzętu ratowniczego do ratowania powypadkowego i powinno znajdować się na wyposażeniu Straży Pożarnej, służb drogowych MO, Pogotowia Drogowego, w karetkach Pogotowia Ratunkowego, w służbach ratownictwa technicznego. Posługując się urządzeniem ratowniczym można między innymi: otwierać zablokowane drzwi samochodu, wagonu lub innego pojazdu, przecinać elementy nadwozia, przesuwać lub wyginać zaklinowane elementy wewnątrz uszkodzonych pojazdów w celu uwolnienia ofiar wypadku bez ryzyka spowodowania dodatkowych obrażeń.

Urządzenie cechuje się dużą niezawodnością, łatwością operowania i bardzo krótkim czasem przygotowania do działania. Urządzenie składa się z dwóch zasadniczych części: topora osadzonego na trzonie oraz raka osadzonego na drągu. Noszone jest na pasie nośnym, który dodatkowo wykorzystywany jest w akcjach ratunkowych.

Topór służy miedzy innymi do przecinania słupków nośnych nadwozia, profilów zamkniętych i innych elementów pojazdów, a także prętów, kabli, lin itd.

Za pomocą topora można usuwać przeszkody podczas akcji ratowniczych straży pożarnej jak np.: wyłamywanie lub podważenie i otwieranie zablokowanych drzwi do pomieszczeń. Do tego celu służy specjalny występ i podparcie wykonane na bocznej płaszczyźnie topora.

Okładzina trzona topora wykonana ze specjalnie dobranego tworzywa amortyzuje uderzenia.

Rak jest przyrządem służącym głównie do rozrywania blach nadwozia. Ponadto umożliwia otwieranie lub odrywanie z zawiasów zablokowanych drzwi samochodów, przesuwanie zaklinowanych foteli lub innych elementów pojazdów, wybijanie sworzni, śrub itd.

Pas nośny służy do zaczepiania o niektóre elementy pojazdu np. dźwignie i pedały gazu, kierownic, sprzęgła itp. Ponadto można dodatkowo wykorzystać do podniesienia masy do 1500 kg., lub np. do zaczepienia samochodu i odholowania na niewielką odległość w przypadku braku linki holowniczej. Topór i rak można stosować jednocześnie jako układ dźwigni. Wykonane w tym celu otwory w toporze pozwalają na zastosowanie kilku takich kombinacji. Części metalowe urządzenia zabezpieczone są przed korozją kadmowaniem oraz lakierowaniem.

Urządzenie nie wymaga konserwacji. Ewentualną regenerację przeprowadza producent urządzenia. Niżej zamieszczone rysunki przedstawiają schemat urządzenia ratowniczego oraz sposób rozkładania. Składanie należy wykonać w odwrotnej kolejności. Następne rysunki ilustrują niektóre z możliwych zastosowań urządzenia w akcjach ratowniczych.

                                                       

 

 

 

                           
                                                       








 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 







 

 

 

 

Podważanie blachy dachowej                                                                      Rozrywanie zbitych desek



 

Gięcie                                                                                                   Gięcie rury



gięcie płaskownika                                                                      


wyciąganie sworznia zawiasy:

Uderzyć mocno przecinakiem.
Odkręcać wykonując ruchy jak przy pompowaniu


 

 

 

 

 

 

wyłamywanie zamkniętych drzwi                                                         Wykorzystanie drzwi jako dźwigni


 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin