_Don Kichot z La Manchy_.docx

(8 KB) Pobierz

"Don Kichot z La Manchy" – powieść Miguela de Cervantesa.

1. Miguel Cervantes (czyt. migel serwantes). Powieść "Przemyślny szlachcic Don Kichote z La Manchy" (Manczy). XVII w.

2. Satyrze podlega średniowieczne rycerstwo, którego Cervantes poprzez postać Don Kichota paradującego na nędznej szkapie w starej zardzewiałej zbroi, chełmie tekturowym lub w formie miski, sękiem z drzewa służącym jako kopia, którego giermkiem jest prosty chłop, a dama serca wieśniaczka.

Karykaturze ulegają cechy rycerskiego charakteru - rycerz walczy z urojonymi przeciwnikami, np. "walka z wiatrakami" - w wiatrakach widział olbrzymy nasłane na niego przez wrogów i zaatakował (wymierzył cios w skrzydło, odrzuciło go daleko)

3. "Walka z wiatrakami" jako fraza - walka z urojonymi przeciwnikami, bezsensowna, beznadziejna

4. donkiszoteria - postawa życiowa charakteryzująca się marzycielstwem, brakiem rozsądku w ocenianiu ludzi i sytuacji, pragnieniem walki o nierealne cele, nierozsądnym entuzjazmem w podejrzewaniu nieosiągalnych zadań, albo w walce z urojonymi przeciwnikami.

5. "Błędny rycerz" - postepuje zgodnie z kodeksem rycerskim.

6. Problem subiektywności w postrzeganiu rzeczywistości:

- DON KICHOT - idealista, żyje w swiecie marzeń (Dulcynea - wiesniaczka, którą obrał za dame serca)

- SANCHO PANSA - bojownik, realista (symbol ludowego rozsądku)

Krótkie Streszczenie

Don Kichot był szlachcicem zamieszkałym w wiosce La Mancha. Fascynowały go romanse rycerskie i opowieści o rycerzach, które całymi dniami czytał. W końcu postanowił zostać błędnym rycerzem, podróżować po świecie i stać na straży dobra i honoru. Tak też uczynił. Na pierwszą wyprawę wybrał się samotnie, ale szybko się ona skończyła, ponieważ został pobity przez napotkanych robotników, których chciał zmusić do wysławiana urody damy jego serca, Dulcynei z Toboso. Kiedy tylko wyzdrowiał, natychmiast wyruszył w kolejną podróż, tym razem zabierając ze sobą giermka. Był nim niepiśmienny wieśniak Sancho Pansa, człowiek chciwy, chytry i pazerny, ale jednocześnie rozsądny i trzeźwo patrzący na życie. Don Kichot obiecał mu, że uczyni go gubernatorem wyspy. Sancho bardzo lubił Don Kichota i starał się chronić go przed nieprzyjemnościami, jakie wynikały z jego dziwnych wyobrażeń o świecie. Niestety zwykle mu się to nie udawało i często musiał leczyć swojego pana z sińców i guzów. Don Kichot wszędzie widział bandytów, damy w niewoli i olbrzymów, z którymi musiał walczyć, co było przyczyną wielu kłopotów. Don Kichot zabił między innymi kilka owiec z mijającego go stada, ponieważ myślał, że wzniecany przez nie kurz wywołany jest walką dwóch armii rycerzy, oraz walczył z wiatrakami, które wziął za olbrzymy. Ośmieszył się także, nosząc na głowie miednicę, którą uważał za legendarny rycerski hełm.

 

Ponieważ wyprawa trwała bardzo długo i istniała obawa, że Don Kichot w końcu straci w niej życie, jego przyjaciele - Kapłan i Golibroda - z pomocą wtajemniczonego we wszystko Sancho Pansy i udającej księżniczkę w opałach damy zwabili Don Kichota z powrotem do domu. Był już na to najwyższy czas, gdyż rycerz znajdował się w bardzo kiepskim stanie.

 

W drugiej części powieści Sancho zostaje gubernatorem wyspy, ale okazuje się, że kompletnie nie radzi sobie z wypływającymi z tego obowiązkami. Don Kichot natomiast, mimo próśb i ostrzeżeń siostrzenicy i przyjaciół, wyrusza na trzecią wyprawę. Jest ona niestety bardzo nieszczęśliwa w skutkach - rycerz zostaje szczególnie dotkliwie pobity i mimo troskliwej opieki umiera.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin