przedszkolak-i-energia-scenariusz-zajec.pdf

(3357 KB) Pobierz
Przedszkolak i energia
Skąd się bierze prąd?
Cel ogólny:
1.
przestrzeganie
zasad
bezpieczeństwa
związanych
z
użytkowaniem prądu,
2.
utrwalenie wiadomości na temat bezpiecznego korzystania z
urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym, na podwórku.
Cele szczegółowe: dziecko
1. potrafi przestrzegać zasad bezpieczeństwa związanych z użytkowaniem prądu;
2. wie, do czego służy prąd elektryczny,
3. wie, które z urządzeń domowych są zasilane prądem,
4. zna zastosowanie domowych urządzeń elektrycznych,
5. rozpoznaje sytuacje, w których może dojść do porażenia prądem w domu
i na podwórku,
6. prawidłowo reaguje na sytuacje łamania zasad bezpieczeństwa,
7. potrafi podać numer pogotowia energetycznego (numer 991).
Środki dydaktyczne:
- film edukacyjny „Włącz ostrożność”
- zdjęcia urządzeń elektrycznych,
- zdjęcia przedstawiające prace elektrowni wiatrowej, słonecznej i wodnej,
- tabliczka lub naklejką „Urządzenie elektryczne. Nie dotykać”, „Uwaga prąd”
Przebieg zajęć:
1.
Zabawa ruchowa „Awaria” - dzieci
udają zabawki zasilane prądem poruszają się po
sali. Nauczycielka puszcza muzykę. Na hasło: „Awaria” dzieci zatrzymują się i stoją
bez ruchu.
2.
„Bajka o prądzie”
- naturalne źródła energii – poznanie pracy elektrowni słonecznej,
wiatrowej, wodnej. (załącznik nr.1) + (załącznik nr.2)
3.
Człowiek i energia -
czytanie wiersza J.Tuwima pt. „Pstryk” – pogadanka na temat:
czym jest energia, do czego jest potrzebna, skąd się bierze prąd? (załącznik nr.3)
4.
Zabawa ruchowa „Lampa – nos”
– nauczyciel wskazuje na lampę lub nos, głośno
wypowiadając te słowa. Dzieci naśladują nauczyciela. Nauczyciel może wprowadzić
w błąd i dotykając nosa powiedzieć lampa. Dzieci muszą uważać żeby się nie
pomylić.
5.
„Urządzenia elektryczne”
- zagadki dźwiękowe – dzieci rozpoznają urządzenia
domowe po odgłosach jakie wydają. Po prawidłowej odpowiedzi nauczyciel pokazuje
obrazek z urządzeniem. (załącznik nr. 4)
6.
„Co by było, gdyby na świecie nie było prądu” -
rozmowa z dziećmi, wspólne
zastanawianie się nad tym, jak w dawnych czasach żyli ludzie, jakich przedmiotów
używali w codziennym życiu.
Współcześnie
Dawniej
Żelazko elektryczne
Żelazko na węgiel
Pralka automatyczna
Pralka wirowa „Frania”, balia i tara do prania
Czajnik elektryczny
Czajnik zwykły i kuchnia węglowa
Odkurzacz
Miotła, trzepaczka
Lodówka
Piwnica
Zmywarka do naczyń
Zlewozmywak, miednica z naczyniami
Kalkulator
Liczydło
Mikser
Trzepaczka do ubijania piany
Komputer
Maszyna do pisania, papier, gęsie pióro
Auto
Dorożka konna
7.
Energetyczne zagadki
– rozwiązywanie zagadek związanych z tematem. (załącznik
nr.5)
8.
„Pożyteczne urządzenia”
– zabawa słowna – masażyk. Dzieci dobierają się parami,
na zmianę wykonują masażyk na plecach kolegi.
„W moim domu mówię wam Ja urządzeń dużo mam. -
rysujemy domek na plecach
Gdy do prądu włączę je, Życie lżejsze staje się. -
uderzamy dwoma palcami
Już lokówkę podłączyłam Śliczne loki nakręciłam. -
rysujemy spirale od góry do dołu
Gdy żelazko się nagrzało, Pięknie bluzkę prasowało -
otwartymi dłońmi masujemy
plecy
Teraz wodę ja nalewam i w czajniku ją podgrzewam
- uderzamy paluszkami po całych
plecach
W domu już czyściutko mam, bo odkurzacz sprząta sam -
piąstką masujemy plecy
Urządzenia elektryczne, są tak bardzo pożyteczne -
rysujemy uśmiechniętą buźkę
Uciekajmy teraz stąd, -
paluszkami uderzamy po całych plecach
czy poczułeś mały prąd? -
łaskoczemy pod paszką.
9.
„Prąd elektryczny”
– słuchanie opowiadania J. Myślińskiej – wypowiedzi dzieci na
temat „Jak należy obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi? „ (załącznik nr.6)
10.
Uwaga prąd”-
zapoznanie z symbolem. Nauczyciel pokazuje dzieciom znak: „Uwaga
prąd”. Omówienie, gdzie taki znak się znajduje i dlaczego. (załącznik nr.7)
11.
„Włącz ostrożność”
- prezentacja filmu Firmy TAURON” - Poznanie zasad
bezpiecznego obchodzenia się z prądem. Zwrócenie uwagi na to, że prąd może być
niebezpieczny. Pokaz prawidłowego i nieprawidłowego włączania i wyłączania
wtyczki oraz wyjaśnienie, że dzieci nie powinny samodzielnie bez opieki dorosłych
włączać i wyłączać urządzeń elektrycznych. Zwrócenie uwagi na to, że nie można
dotykać urządzeń elektrycznych mokrymi rękami oraz korzystać z urządzeń, które są
uszkodzone. (załącznik nr.8)
12.
„Oszczędzaj energię”
– słuchanie wiersza i pogadanka na temat oszczędzania energii.
(załącznik nr.9)
Ustalenie sposobów oszczędzania energii:
- energia cieplna – dbanie o szczelność okien, zamykanie drzwi do domu,
- woda – branie prysznica zamiast kąpieli w wannie, nie puszczanie zbyt dużego
strumienia wody, mycie zębów przy zakręconym kranie,
gotuj tylko tyle wody, ile
potrzebujesz, nie zapełniaj czajnika.
- prąd – gasić zbędne oświetlenie, wyłączać urządzenia elektryczne, z których nie
korzystamy.
13.
Zabawa dydaktyczna „Puzzle”.
Każde dziecko otrzymuje kopertę z 6- elementową
układanką przedstawiającą jedno z urządzeń elektrycznych. Zadaniem dzieci jest
ułożenie obrazka, a następnie podzielenie nazwy przedmiotu, który przedstawia na
sylaby i ułożenie pod obrazkiem odpowiedniej ilości klocków. Nauczycielka sprawdza
poprawność wykonanego zadania.
14.
„Nie baw się prądem, ani uszkodzonymi urządzeniami elektrycznymi"
-
kolorowanie obrazka kredkami.
15.
„Głuchy telefon”
– zabawa dydaktyczna.
Załącznik nr.1
Bajka o prądzie
Mamo!
Powiedz, skąd się bierze w gniazdku prąd?
Jak się mieści w cienkim drucie?
I czy nie chce z niego uciec?
Czy to on w żarówce świeci?
Powiedz, bo pytają dzieci.
Spójrz przez okno. Tam w oddali
Widać dach potężnej hali.
Wewnątrz zaś turbiny duże
Wciąż wirują w pary chmurze.
Tak się rodzi prąd – dosłownie.
Co widzimy? Elektrownię!
Mamo!
Powiedzże, czym jest prąd, bo wiedzieć chcę!
Prąd to małe elektrony,
Które gnają jak szalone. Tylko w drutach
pędzić lubią.
W drewnie, w gumie wnet się gubią. I dlatego –
sprawdźcie same,
Kable gumą są oblane. Elektrony
dzięki temu
Biegną prosto tam, gdzie chcemy:
Do czajnika, do lodówki, odkurzacza i żarówki.
I tak gnają, drogie dzieci,
Że w żarówce drut aż świeci,
W odkurzaczu silnik wyje,
A zmywarka garnki myje.
Prąd pomaga w pracy mamie, Gdy chce
sprzątać, zrobić pranie.
TERAZ NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY:
PRĄD NIE SŁUŻY DO ZABAWY,
WIĘC NIE RÓBCIE NIC NIM SAME.
LEPIEJ ZAWOŁAJCIE MAMĘ!
TERAZ ŚWIATŁO PSTRYK! ZGASIMY
I OPOWIEŚĆ ZAKOŃCZYMY.
Załącznik nr.2
Naturalne źródła energii
Zagadka
Wyglądem przypomina ogromną kulę
jego promienie dostarczają energii,
którą można przetwarzać bez końca.
Smutno jest nocą, gdy nie ma…
Zgłoś jeśli naruszono regulamin