Przetwory z pigwy.rtf

(2 KB) Pobierz

Nalewka z pigwowca

 

Owoce pigwowca  rozdrobnić, nie zapominając o usunięciu nasion.  Następnie należy umieścić je w dużym słoju z dodatkiem mniej więcej 750 gram cukru na kilogram owoców. Naczynie odstawić na 2-3 tygodnie pilnując żeby pigwa nie sfermentowała, dobrze jest codziennie poruszyć słojem w celu lepszego przemieszania składników. Po upływie tego czasu należy zlać sok do oddzielnego naczynia a zmiksowane owoce zalać wódką w proporcji jeden do jednego i odstawić na kolejne 3 tygodnie. Po tym okresie  należy połączyć alkohol i sok pigwowy, a nalewkę w butelce odstawić na co najmniej pół roku.

 

 

Sok z pigwy

 

Sok z pigwy możemy wykorzystać jako napój zdrowotny. Pigwę należy pozbawić pestek i pokroić na drobne kawałeczki, ew. rozdrobnić za pomocą blendera. Owoce umieścić w dużym naczyniu i zasypać cukrem w proporcjach ok. 1,2 kg. cukru na kilogram owoców. Mieszać kilka razy dziennie aż pigwa puści sok, a cukier całkowicie się rozpuści. Powinno to zająć mniej więcej 7 dni. Pojemnik z sokiem powinien być przykryty ściereczką, która utrudni dostęp różnego rodzaju insektom. Gdy cały proces mamy już za sobą sok należy zlać przez gazę odcedzając pozostałości owoców. Przechowywać w butelkach lub słoikach.

 

 

Konfitura z pigwy

 

Konfitura z pigwy stanowi świetny dodatek do rozgrzewającej herbaty. Można ją również serwować z różnego rodzaju serami pleśniowymi. Na 1,5 kg pigwy potrzeba nam ok. 4 szklanek wody i cukru, jak również odrobinę cynamonu do smaku. Pigwy należy dokładnie oczyścić, pozbyć się gniazd nasiennych i poszatkować na drobne kawałki. Dodać do owoców wodę i gotować przez ok. 30-40 minut aż owoce staną się miękkie.Za pomocą tłuczka do ziemniaków rozgnieść owoce na masę, dodać cukier, cynamon i smażyć na patelni przez następne 30 minut. Gotową konfiturę można serwować od razu lub przechowywać zapasteryzowaną w słoikach

Zgłoś jeśli naruszono regulamin