Plastyka - Media jako narzędzie sztuki.docx

(15 KB) Pobierz

Obrazy malowane światłem – Fotografia

Pytania i polecenia :

1.       Jakie funkcje spełnia fotografia? Wyobraź sobie, jak wyglądałoby życie, gdyby jej nie było.

2.       Wymień poznane rodzaje fotografii. Scharakteryzuj je krótko.

3.       Scharakteryzuj fotomontaż, fotokolaż i fotoreportaż

4.       Jaki rodzaj fotografii podoba ci się najbardziej? Powiedz, jaką tematyką zajęłabyś się/ zająłbyś się, gdybyś była/ był profesjonalnym fotografem.

Ćwiczenia Plastyczne :

1.       Odwiedź najbliższy zakład fotograficzny i dowiedz się od jego pracownika, jaka technologia obróbki zdjęć dominuje dzisiaj, jak wyglądało to dwadzieścia lat temu, a jak pięćdziesiąt. Poproś, jeśli to możliwe, o pokazanie starych fotografii. Zwróć uwagę na różnicę w jakości tych zdjęć. A co możesz powiedzieć o walorach starych fotografii?

2.       Zbierz dokumentację fotograficzną dotyczącą kilku pokoleń swojej rodziny. Wykonaj w formie komputerowej prezentacji  drzewo genealogiczne. Zachowaj przy tym oryginalny wygląd starych zdjęć.

3.       Z gotowych zdjęć i ilustracji wykonaj fotomontaż lub – jeśli masz możliwość- zrób to za pomocą programu Asobe Photoshop. Pamiętaj, że twoja praca nie może nikogo obrażać.

4.       Zastanów się, jakie sytuacje z twojego codziennego życia mogłabyś/mógłbyś wykorzystać do zrobienia fotoreportażu. Jeśli masz taką możliwość, wykonaj kilka takich zdjęć za pomocą aparatu lub telefonu. Przerzuć je do komputera i zatytułuj.

Spotkanie z X muzą – film

Pytania i polecenia :

1.       Kim byli twórcy pierwszego publicznie wyświetlonego filmu?

2.       Jakie znasz gatunki filmowe? Scharakteryzuj je krótko.

3.       Wymień osoby odpowiedzialne za powstanie filmu. Powiedz, na czym polega ich praca na planie filmowym.

4.       Jakie programy telewizyjne lubisz najbardziej? Wyjaśnij w kilku zdaniach, dlaczego je chętnie oglądasz. Jakiego rodzaju programów nie oglądasz wcale?

5.       Jak sądzisz dlaczego ludzie tak chętnie utrwalają świat, wokół siebie za pomocą filmu? Czy twoim zdaniem taki sposób dokumentowania rzeczywistości ma przewagę nad innymi, bardziej tradycyjnymi metodami, jak na przykład rysunek, malarstwo, książka czy też nie?

Ćwiczenia Plastyczne :

1.       Wybierz jeden z poznanych gatunków filmowych i nakręć krótki film. Pamiętaj o napisaniu scenariusza, jeśli ma to być film fabularny. Dokumentem może być jakaś szkolna lub klasowa uroczystość. Nad filmem oświatowym, czy raczej dydaktycznym, warto popracować wspólnie z koleżankami i kolegami. Możecie nakręcić wybrane doświadczenie na lekcji chemii lub fizyki. Przerzuć film do komputera i nagraj na płytę. Obejrzyjcie wspólnie swoje filmy i przedyskutujcie efekty.

2.       Przypomnij sobie ostatnio oglądany przez siebie film. Zwróć uwagę na gatunek, twórców filmu oraz plany filmowe. Zaprojektuj w postaci kilkustronicowego konspektu kampanię reklamową do tego filmu z udziałem występujących w nich aktorów. Możesz w tym celu także stworzyć prezentację za pomocą programu PowerPoint.

3.       Zaprojektuj plakat filmowy. Wykorzystaj do tego celu dostępne materiały dotyczące filmu (np. z Internetu). Pracę wykonaj na dużym formacie w dowolnej technice barwnej lub zaprojektuj w wybranym programie (np. CorelDRAW!, Art. Rage, Gimp, MS Paint lub innym).

Kurtyna w górę – opowieść o teatrze

Pytania i polecenia :

1.       Wymień, jakie znasz rodzaje teatrów.

2.       Wyjaśnij pojęcia: inscenizacja, choreografia, scenografia i scenariusz.

3.       Jak sądzisz, dlaczego warto chodzić do teatru na tę samą sztukę, ale przedstawianą w różnych interpretacjach?

Ćwiczenia Plastyczne :

1.       Zaplanujcie wycieczkę po okolicy i poszukajcie miejsc ( stare mury, ruiny, opuszczone domy, arkadowe podcienia, stare fabryczne hale), które mogłyby być scenerią do sztuki teatralnej. Zastanówcie się, do jakiej tematyki pasują wyszukane przez was miejsca. Możecie zrobić dokumentację fotograficzną i przedyskutować problem w klasie. Pamiętajcie, nie wchodźcie do tych budowli!

2.       Przygotuj informacje dotyczące jakiegoś teatru (możesz przeprowadzić wywiad z pracownikami).  Opracuj folder reklamowy, uwzględniając krótki rys historyczny, skład zespołu artystycznego i aktualny repertuar. Technikę wykonania folderu dopasuj do swoich możliwości. Możesz posłużyć się programem komputerowym.

3.       Przygotujcie w klasie przedstawienie teatralne związane na przykład z uroczystością szkolną, świętem lub na zakończenie roku szkolnego. Napiszcie pod opieką nauczyciela scenariusz, przygotujcie rekwizyty i charakteryzację. Swój spektakl uwiecznijcie w postaci filmu lub zdjęć.

Sztuka perswazji –reklama

Pytania i polecenia :

1.       Powiedz, co to jest reklama i jaka jest jej funkcja.

2.       Wymień rodzaje reklamy i opisz je krótko.

3.       Zastanów się i powiedz, czy reklama ma negatywny wpływ na jakość życia ludzi.

4.       W jaki sposób reklama wpływa na twoje życie? Podaj przykłady decyzji dotyczących na przykład zakupów, które podejmujesz pod wpływem reklamy.

Ćwiczenia Plastyczne :

1.       Wspólnie w klasie zaprojektujcie kampanię reklamową jakiegoś produktu lub reklamę społeczną, na przykład proekologiczną albo prozdrowotną. Wymyślcie dobre hasło reklamowe i oprawę graficzną. Możecie nakręcić również krótki film reklamowy. Przedyskutujcie efekty waszej pracy w grupach.

2.       Wykonaj reklamę dowolnego produktu. Zastanów się, gdzie ma zaistnieć twoja reklama i dopasuj projekt do wybranego rodzaju reklamy.

3.       Przedyskutujcie, jakiego typu reklam nie powinna nadawać telewizja publiczna i komercyjna. Czy reklamy zabawek dla dzieci powinny być nadawane w trakcie trwania ich ulubionych programów?

4.       Zaprojektuj baner reklamowy lub logo dowolnej firmy lub produktu. Pamiętaj o uproszczonej formie, stosowanej w znakach graficznych. Pracę wykonaj w wybranym programie komputerowym (np. CorelDRAW!, Art. Rage, Gimp, MS Paint lub innym) lub w tradycyjnej technice plastycznej.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin