Temat 3.docx

(16 KB) Pobierz

Przedmiot fonetyki

 

Fonetyka jest nauką o głoskach (najmniejszy element mowy), czyli dźwiękach mowy ludzkiej. To dział językoznawstwa badający dźwięki w potoku mowy- ich właściwości, łączliwość oraz pozycyjne przekształcenia. Jeden z działów gramatyki, jedna z dyscyplin językoznawczych. Są też tacy, którzy wyłączają fonetykę poza obręb gramatyki, a co najwyżej sytuują ją na pograniczu gramatyki i innych nauk. Jest ona w każdym razie jedną z dyscyplin językoznawczych, która posługuje się ścisłymi metodami nauk przyrodniczych. Do badania dźwięków mowy stosuje się skomplikowaną aparaturę techniczną.

Zajmuje się procesem wytwarzania dźwięków mowy, ich klasyfikacją, właściwościami fizyczno-artykulacyjnymi, wzajemnym oddziaływaniem na siebie oraz procesem słyszenia i rozumienia.

 

Zastosowanie fonetyki

 

Fonetyka ma wiele zastosowań praktycznych i teoretycznych. Jest także wiedzą bazową dla innych działów wiedzy i praktycznego działania.

Dziedziny, w których elementy fonetyki są w różny sposób i w różnym stopniu wykorzystywane podczas:

1.      Nauki poprawnej wymowy: usuwanie zaburzeń mowy wieku dziecięcego, usuwanie dialektycznych właściwości fonetycznych w odmianie ogólnej języka.

2.      Nauki języków  obcych: znajomość charakterystyki głosek własnego języka oraz znajomość kryteriów charakterystyki i cech artykulacyjno- akustycznych pomaga w uczeniu się dźwięków języka obcego.

3.      Usuwania wad wymowy (logopedia, która usuwa bardziej trwałe zaburzenia). Fonetyka może dać tylko podstawy usuwania zaburzeń związanych z niewykształconymi sprawnościami percepcyjnymi lub brakiem i niedowładem sprawności realizacyjnych, np. dysglosji- wynikającej z mechanicznego uszkodzenia i anomalii narządów mowy.

4.      Nauki mówienia ludzi głuchych i porozumiewania się głuchoniemych.

5.      Kształcenia artystów.

6.      Ustalania niektórych zasad ortografii, np. dotyczących pisowni wyrazów zapożyczonych, nazw własnych.

7.      Tworzenia syntezerów i analizatorów mowy oraz oprogramowania dźwiękowego dla komputerów czy też tworzenia programów ułatwiających niewidomym życie.

8.      Stanowi niezbędną podstawę innych działów gramatyki, np. fonologii, morfologii.

9.      Ma zastosowanie w badaniach literaturoznawczych- dźwięki mowy i ich kombinacje jako środki stylistyczne wersyfikacja(prozodia).

 

 

 

 

 

 

           Historia fonetyki   

Zainteresowania mową już od wieków mają ścisły związek z rozwojem fonetyki. Sięgają one starożytności: interesowali się mową, np. Arystoteles i rzymski lekarz Klaudiusz Galen. Hindusi pozostawili ciekawą klasyfikację artykulacyjną dźwięków mowy. Tradycje starożytnych podjęli ludzie renesansu- wśród nich oczywiście geniusz epoki Leonardo da Vinci. Duże znaczenie miały badania Wolfganga van Kempelena, żyjącego w II poł. XVIIIw., który wyniki swych badań próbował wykorzystać do budowy maszyny naśladującej głos ludzki. Warto wspomnieć także o F. C. Hellwagu, którego najtrwalszym osiągnięciem było opracowanie schematu klasyfikującego samogłoski- trójkąta samogłoskowego, który stosowany jest do dziś. Wiek XIX to czas szybkiego rozwoju eksperymentalnych badań narządów mowy. Posługiwano się laryngoskopem, labiografem, glosografem, filmem i promieniami Roentgena. Eksperymentalne badania mowy prowadzi się w wielu krajach.

 

Metody badań w fonetyce: 

·         Metody akustyczne: badania struktury akustycznej dźwięków za pomocą dość skomplikowanych urządzeń służących do rejestracji fal, częstotliwości drgań itp.

·         Metody somatyczne: rejestrujące ruchy organów mowy

- metoda kimograficzna: służy do badania udziału wiązadeł głosowych w wytwarzaniu dźwięku, pozwalając wyraźnie odróżniać głoski dźwięczne od głosek bezdźwięcznych oraz ustalać względny czas trwania (względem siebie) rezonansu ustnego i nosowego poszczególnych głosek. Wykresy obrazujące pracę tych narządów rejestrują pisaki na walcu pokrytym papierem, podłączone do jamy ustnej i do jednego z otworów głosowych.

-metoda laryngoskopowa: użycie laryngoskopu- małego lusterka wprowadzanego do krtani, pozwalającego obserwować pracę fałdów głosowych (stroboskop- oświetla badanie narządów)

-metoda rentgenograficzna: użycie promieni Roentgena, dokonując tzw. zdjęć tomograficznych, uzyskuje się obraz rentgenowski krtani

-metoda palatograficzna (palatum-podniebienie): kontakt języka z podniebieniem twardym w trakcie wymawiania pojedynczych głosek, poprzez pokrycie podniebienia nieszkodliwą substancją - palatogram(ślad kontaktu na podniebieniu), lingwogram (ślad kontaktu na języku)

- metoda labiograficzna- badanie ruchu i układu warg przy wymawianiu głosek- polega na włożeniu między wargi okopconego papieru, na którym zostają odciśnięte ślady warg.

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin