o. Janusz Jçdryszek OFM Conv.
Pascha
Dzisiaj
czyli:
o Świętach
Wielkanocnych
inaczej
Wydawnictwo Christ Book Toruń 1994
Tytuł: Pascha dzisiaj Redakcja: Alina Kotkiewicz
Korekta: Izabela Toczko
Małgorzata Paszak
Projekt okładki: Krzysztof Kotkiewicz
3
Wszelkie prawa do wydania zastrzeżone
ISBN - 83-901568-0-6
Wydawca: Christ Book
Stamma 4c/39 87-100 Toruń tel. (fax) 266-36
Spis treści
Wstęp redakcyjny 7
CZĘŚCI
Czy Święta Wielkanocne kryją przed nami tajemnicę?
- wprowadzenie - 13
Co oznacza nazwa Święte Triduum Paschalne?
- znaczenie Świąt - 19
Czym jest Wieczerza Pańska?
- katecheza wprowadzająca w Wielki Czwartek - 29
Jakie tajemnice kryje Wieczernik?
- homilia z Wielkiego Czwartku - 35
Dlaczego krzyż?
- katecheza wprowadzająca w Wielki Piątek - 43
Dlaczego świętujemy śmierć Jezusa?
- homilia z Wielkiego Piątku - 55
Czym jest szabat?
- katecheza wprowadzająca w Wielką Sobotę - 63
Czy warto chrzcić swoje dzieci?
- katecheza chrzcielna - 69
Cóż to za Noc, która jaśnieje jak dzień?
- katecheza wprowadzająca w Wielką Noc - 75
Chrystus Zmartwychwstał!!!
- homilia z Wielkiej Nocy - 89
Alleluja, Alleluja!!!
- homilia z Wielkiej Niedzieli - 95
CZĘŚĆ II
Świadectwa 101
Zdjęcia 119
WSTĘP REDAKCYJNY
Plany spisania i wydania katechez o. Janusza Jędryszka odżywały przez wiele lat w sercach osób, które miały możliwość uczestnictwa w Świętym Triduum Paschalnym. Każdy, kto choć raz zetknął się z osobą ojca i jego nauczaniem wprowadzającym w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, nie może przeżywać Świąt Paschalnych tak jak przedtem. Przeciwnie, rodzi się pragnienie, by cały Kościół, wszyscy wierzący, mogli prawdziwie świętować Paschę Pana i przyjmować płynącą z Niej moc przemiany życia.
Niewątpliwie osobowość ojca Janusza, jego umiłowanie liturgii i Kościoła oraz dar głoszenia Słowa Bożego z mocą, w decydujący sposób wpłynęła na kształt i unikalny charakter prowadzonych przez niego Świąt Paschalnych.
Ojciec Janusz Stanisław Jędryszek urodził się 29.01.52 r. w Gniewie. Po zdaniu matury 20 sierpnia 1971 r. wstąpił do nowicjatu o.o. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Lata 1972-78 poświęcił na studia w Prymasowskim Wyższym Seminarium w Gnieźnie. Posługę kapłańską rozpoczął w parafii o.o. Franciszkanów w Lęborku. Tam też zetknął się z ruchem odnowy Kościoła. Wkrótce jego praca zaowocowała powstaniem wielu wspólnot na terenie całego Pomorza, które zjednoczyły się pod nazwą Oazy Wielkiej Sychem. W 1983 r. o. Janusz zostaje Prowincjalnym Moderatorem Ruchu Światło-Życie. Mimo że zmienia parafie (Miedniewice, Gdynia, Gdańsk), ciągle animuje O.W. Sychem, wprowadzając ją m. in. w przeżycie Triduum Paschalnego. W1984 po raz pierwszy pojawia się możliwość uczestnictwa w Świecie Paschy w Guzowie. Natomiast od 1986 r. o. Janusz Jędryszek już samodzielnie prowadzi Święte Triduum Paschalne w Szamotułach k. Poznania, korzystając z gościny sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Wraz z objęciem przez ojca w 1986 r. probostwa w Darłowie przeżycie to stało się udziałem całej parafii.
Książka "Pascha dzisiaj" jest owocem tych 10-letnich doświadczeń. Może być ona pomocna każdemu, kto szuka głębokiego zrozumienia najważniejszych prawd wiary chrześcijańskiej. Tajemnica śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, przejścia ze śmierci do życia, z ciemności do światła, od zła i grzechu do miłości, jest osadzona
10 WSTĘP REDAKCYJNY
w samym centrum nauczania Kościoła. Nieodłącznie wiąże się z nią tajemnica chrztu świętego. Mamy nadzieję, że katechezy paschalne, homilie i świadectwa rzucą światło na te fundamentalne treści.
Jednak naszym największym pragnieniem jest, by książka "Pascha dzisiaj" stała się pewnego rodzaju podręcznikiem dla tych, którzy chcieliby przygotować i prowadzić Triduum Paschalne w swoich parafiach.
Wszystkim zainteresowanym przyda się na pewno przykładowy program Triduum Paschalnego:
Wielki Czwartek:
18.00 - Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
Wielki Piątek:
8.00 - Jutrznia 10.00 - Katecheza paschalna 12.00 - Modlitwa w ciągu dnia 15.00 - Godzina czytań 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej
Wielka Sobota:
8.00 - Godzina czytań i jutrznia 10.00 - Katecheza paschalna 12.00 - Modlitwa w ciągu dnia 16.00 - Nieszpory
Wielka Noc:
22.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej
- Modlitwa uwielbienia 5.30 - Procesja rezurekcyjna i Eucharystia
Wielka Niedziela:
7.00 - Śniadanie wielkanocne 10.00 - np. tańce na rynku miasta, śpiewy, itp. 16.00 - Nieszpory
Pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej książki. Przede wszystkim dziękujemy Mirkowi Paw-
11
lakowi za udostępnienie kaset z nagranymi katechezami i homiliami o. Janusza, które stały się podstawą wydania "Paschy dzisiaj". Dziękujemy również osobom, które pozwoliły zamieścić wykonane przez siebie zdjęcia z Triduum Paschalnego w Darłowie.
Szczególnie jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy zdecydowali się na podzielenie swoim świadectwem z przeżycia Świąt Paschy. Dziękujemy też za pracę wykonaną nad maszynopisem - Piotrowi Gużynskiemu za przepisywanie i cierpliwe nanoszenie poprawek oraz Izabeli Toczko i Małgorzacie Paszak za korektę.
CZY ŚWIĘTA
WIELKANOCNE KRYJĄ
PRZED NAMI TAJEMNICĘ?
- Wprowadzenie -
WPROWADZENIE
15
Święte Triduum Paschalne to święta misteryjne. Inaczej mówiąc, oznacza to, że jest pewna zasłona, która ma dla jednych ukrywaa tajemnicę, a dla wtajemniczonych ją odsłaniać. Stąd jawi się konieczność katechez paschalnych odsłaniających znaczenie znaków, które wprowadzają w tajemnicę. Takie katechezy były głoszone w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, z czasem jednak zanikły. Przez ich brak liturgia przestała być czytelna, nie wprowadzała w świat Bożych tajemnic, stała się czymś zgoła magicznym. Lud w obronie przed nudą ukształtował swoją własną pobożność - zaczął tworzyć nabożeństwa takie jak litanie czy różaniec. W ten sposób obok liturgii powstał nurt paraliturgiczny, bardziej zrozumiały dla ludu.
Dzisiaj wracamy do źródeł, wracamy do tego co istotne w chrześcijaństwie. Kościół pragnie, by głoszone były katechezy mistagogiczne, katechezy paschalne, które są oparte na dokumentach Kościoła, tj. Mszale Rzymskim i dokumencie Kongregacji Kultu Bożego z 16.01.1988 r. pt. "List ogólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych."
To co zawiera Mszał Rzymski, to co mówią powyższe dokumenty jest obowiązujące dla całego Kościoła rzymskokatolickiego - właśnie w ten sposób powinna być sprawowana liturgia w każdej parafii.
Na wstępie chciałbym wyjaśnić podstawowe pojęcie, bez zrozumienia którego nie wejdziemy w tajemnicę Paschy, mianowicie pojęcie anamnezy. Anamneza jest to słowo użyte na określenie rzeczywistości, która aktualizuje się przez liturgię. Liturgia nie jest dziełem człowieka - jest akcją samego Boga. Nabożeństwo czy spotkanie modlitewne jest akcją człowieka do Boga. Natomiast przez liturgię Bóg aktualizuje wydarzenia zbawcze pośród nas, w Kościele i przez Kościół, mocą Ducha Świętego. Mówimy: pamiątka Pana, wspomnienie, ale to nie jest wspomnienie w potocznym rozumieniu tego słowa, takie jak np. wspominanie swoich urodzin - tzn. przywołanie owego faktu do pamięci. Pamiątka, w znaczeniu anamnezy, wywołuje wspominaną rzeczywistość. Gdy wspominamy rocznicę II wojny światowej, to nie wywołujemy automatycznie jej skutków. Natomiast liturgia uobecnia, przywołuje przeszłość do teraźniejszości.
16 WPROWADZENIE
Jeż...
dziadekpp