Pascha dzisiaj.doc

(594 KB) Pobierz

o. Janusz Jçdryszek OFM Conv.

Pascha

Dzisiaj

czyli:

o Świętach

Wielkanocnych

inaczej

Wydawnictwo Christ Book Toruń 1994


Tytuł: Pascha dzisiaj Redakcja: Alina Kotkiewicz

Korekta: Izabela Toczko

Małgorzata Paszak

Projekt okładki: Krzysztof Kotkiewicz

3

Wszelkie prawa do wydania zastrzeżone

ISBN - 83-901568-0-6

Wydawca: Christ Book

Stamma 4c/39 87-100 Toruń tel. (fax) 266-36


Spis treści

Wstęp redakcyjny                 7

CZĘŚCI

Czy Święta Wielkanocne kryją przed nami tajemnicę?

-              wprowadzenie -                 13

Co oznacza nazwa Święte Triduum Paschalne?

-              znaczenie Świąt -                19

Czym jest Wieczerza Pańska?

-              katecheza wprowadzająca w Wielki Czwartek -                29

Jakie tajemnice kryje Wieczernik?

-              homilia z Wielkiego Czwartku -                35

Dlaczego krzyż?

-              katecheza wprowadzająca w Wielki Piątek -                43

Dlaczego świętujemy śmierć Jezusa?

-              homilia z Wielkiego Piątku -                55

Czym jest szabat?

-              katecheza wprowadzająca w Wielką Sobotę -                63

Czy warto chrzcić swoje dzieci?

-              katecheza chrzcielna -                69

Cóż to za Noc, która jaśnieje jak dzień?

-              katecheza wprowadzająca w Wielką Noc -                75

Chrystus Zmartwychwstał!!!

-              homilia z Wielkiej Nocy -              89

Alleluja, Alleluja!!!



-              homilia z Wielkiej Niedzieli -                95

CZĘŚĆ II

Świadectwa                101

Zdjęcia                 119


 


WSTĘP REDAKCYJNY


 


WSTĘP REDAKCYJNY

Plany spisania i wydania katechez o. Janusza Jędryszka odżywały przez wiele lat w sercach osób, które miały możliwość uczestnictwa w Świętym Triduum Paschalnym. Każdy, kto choć raz zetknął się z osobą ojca i jego nauczaniem wprowadzającym w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, nie może przeżywać Świąt Paschalnych tak jak przedtem. Przeciwnie, rodzi się pragnienie, by cały Kościół, wszyscy wierzący, mogli prawdziwie świętować Paschę Pana i przyjmować płynącą z Niej moc przemiany życia.

Niewątpliwie osobowość ojca Janusza, jego umiłowanie liturgii i Kościoła oraz dar głoszenia Słowa Bożego z mocą, w decydujący sposób wpłynęła na kształt i unikalny charakter prowadzonych przez niego Świąt Paschalnych.

Ojciec Janusz Stanisław Jędryszek urodził się 29.01.52 r. w Gnie­wie. Po zdaniu matury 20 sierpnia 1971 r. wstąpił do nowicjatu o.o. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Lata 1972-78 poświęcił na studia w Prymasowskim Wyższym Seminarium w Gnieźnie. Posługę kapłańską rozpoczął w parafii o.o. Franciszkanów w Lęborku. Tam też zetknął się z ruchem odnowy Kościoła. Wkrótce jego praca zaowocowała powstaniem wielu wspólnot na terenie całego Pomorza, które zjednoczyły się pod nazwą Oazy Wielkiej Sychem. W 1983 r. o. Janusz zostaje Prowincjalnym Moderatorem Ruchu Światło-Życie. Mimo że zmienia parafie (Miedniewice, Gdynia, Gdańsk), ciągle animuje O.W. Sychem, wprowadzając ją m. in. w przeżycie Triduum Paschalnego. W1984 po raz pierwszy pojawia się możliwość uczestnic­twa w Świecie Paschy w Guzowie. Natomiast od 1986 r. o. Janusz Jędryszek już samodzielnie prowadzi Święte Triduum Paschalne w Szamotułach k. Poznania, korzystając z gościny sióstr Francisz­kanek Rodziny Maryi. Wraz z objęciem przez ojca w 1986 r. probostwa w Darłowie przeżycie to stało się udziałem całej parafii.

Książka "Pascha dzisiaj" jest owocem tych 10-letnich doświad­czeń. Może być ona pomocna każdemu, kto szuka głębokiego zrozumienia najważniejszych prawd wiary chrześcijańskiej. Tajem­nica śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, przejścia ze śmierci do życia, z ciemności do światła, od zła i grzechu do miłości, jest osadzona


10              WSTĘP REDAKCYJNY

w samym centrum nauczania Kościoła. Nieodłącznie wiąże się z nią tajemnica chrztu świętego. Mamy nadzieję, że katechezy paschalne, homilie i świadectwa rzucą światło na te fundamentalne treści.

Jednak naszym największym pragnieniem jest, by książka "Pas­cha dzisiaj" stała się pewnego rodzaju podręcznikiem dla tych, którzy chcieliby przygotować i prowadzić Triduum Paschalne w swoich parafiach.

Wszystkim zainteresowanym przyda się na pewno przykładowy program Triduum Paschalnego:

Wielki Czwartek:

18.00 - Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek:

8.00 - Jutrznia 10.00 - Katecheza paschalna 12.00 - Modlitwa w ciągu dnia 15.00 - Godzina czytań 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej

Wielka Sobota:

8.00 - Godzina czytań i jutrznia 10.00 - Katecheza paschalna 12.00 - Modlitwa w ciągu dnia 16.00 - Nieszpory

Wielka Noc:

22.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej

- Modlitwa uwielbienia 5.30 - Procesja rezurekcyjna i Eucharystia

Wielka Niedziela:

7.00 - Śniadanie wielkanocne 10.00 - np. tańce na rynku miasta, śpiewy, itp. 16.00 - Nieszpory

Pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej książki. Przede wszystkim dziękujemy Mirkowi Paw-


WSTĘP REDAKCYJNY


11


lakowi za udostępnienie kaset z nagranymi katechezami i homiliami o. Janusza, które stały się podstawą wydania "Paschy dzisiaj". Dziękujemy również osobom, które pozwoliły zamieścić wykonane przez siebie zdjęcia z Triduum Paschalnego w Darłowie.

Szczególnie jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy zdecydo­wali się na podzielenie swoim świadectwem z przeżycia Świąt Paschy. Dziękujemy też za pracę wykonaną nad maszynopisem - Piotrowi Gużynskiemu za przepisywanie i cierpliwe nanoszenie poprawek oraz Izabeli Toczko i Małgorzacie Paszak za korektę.


CZY ŚWIĘTA

WIELKANOCNE KRYJĄ

PRZED NAMI TAJEMNICĘ?

- Wprowadzenie -


WPROWADZENIE


15


Święte Triduum Paschalne to święta misteryjne. Inaczej mówiąc, oznacza to, że jest pewna zasłona, która ma dla jednych ukrywaa tajemnicę, a dla wtajemniczonych ją odsłaniać. Stąd jawi się koniecz­ność katechez paschalnych odsłaniających znaczenie znaków, które wprowadzają w tajemnicę. Takie katechezy były głoszone w pierw­szych wiekach chrześcijaństwa, z czasem jednak zanikły. Przez ich brak liturgia przestała być czytelna, nie wprowadzała w świat Bożych tajemnic, stała się czymś zgoła magicznym. Lud w obronie przed nudą ukształtował swoją własną pobożność - zaczął tworzyć nabożeństwa takie jak litanie czy różaniec. W ten sposób obok liturgii powstał nurt paraliturgiczny, bardziej zrozumiały dla ludu.

Dzisiaj wracamy do źródeł, wracamy do tego co istotne w chrześcijaństwie. Kościół pragnie, by głoszone były katechezy mistagogiczne, katechezy paschalne, które są oparte na dokumentach Kościoła, tj. Mszale Rzymskim i dokumencie Kongregacji Kultu Bożego z 16.01.1988 r. pt. "List ogólny o przygotowaniu i ob­chodzeniu Świąt Paschalnych."

To co zawiera Mszał Rzymski, to co mówią powyższe dokumenty jest obowiązujące dla całego Kościoła rzymskokatolickiego - właśnie w ten sposób powinna być sprawowana liturgia w każdej parafii.

Na wstępie chciałbym wyjaśnić podstawowe pojęcie, bez zro­zumienia którego nie wejdziemy w tajemnicę Paschy, mianowicie pojęcie anamnezy. Anamneza jest to słowo użyte na określenie rzeczywistości, która aktualizuje się przez liturgię. Liturgia nie jest dziełem człowieka - jest akcją samego Boga. Nabożeństwo czy spotkanie modlitewne jest akcją człowieka do Boga. Natomiast przez liturgię Bóg aktualizuje wydarzenia zbawcze pośród nas, w Kościele i przez Kościół, mocą Ducha Świętego. Mówimy: pamiątka Pana, wspomnienie, ale to nie jest wspomnienie w potocznym rozumieniu tego słowa, takie jak np. wspominanie swoich urodzin - tzn. przy­wołanie owego faktu do pamięci. Pamiątka, w znaczeniu anamnezy, wywołuje wspominaną rzeczywistość. Gdy wspominamy rocznicę II wojny światowej, to nie wywołujemy automatycznie jej skutków. Natomiast liturgia uobecnia, przywołuje przeszłość do teraźniejszości.




16              WPROWADZENIE

Jeż...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin