Komisarz(1).doc

(62460 KB) Pobierz

W

ojciech Sumliński, urodzony w 1969r. w Warszawie, psycholog i dziennikarz śledczy, absolwent Wydziału Psycholo­gii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracował w pierwszym polskim ze­spole dziennikarzy śledczych w dzienniku „Życie", a następnie m.in. w tygodniku „Wprost" i w Telewi­zji Polskiej. Jako freelancer był autorem i współau­torem licznych publikacji oraz magazynów śledczych emitowanych w TVP - „Oblicza prawdy" i „30 mi­nut" - ukazujących tajne operacje służb specjalnych w PRL-u i w III RP. Po publikacjach systematycznie podejmowano próby dyskredytowania autora, pod­ważania wiarygodności i utrudniania prowadzonych przez dziennikarza śledztw procesami sądowymi, z których na łączną liczbę dwudziestu czterech dwa­dzieścia trzy zakończyły się jego wygraną. Najgło­śniejszy z procesów dotyczył działalności założonej przez oficerów WSI spółki Megagaz, która dopro­wadziła do defraudacji siedmiuset milionów złotych przeznaczonych na budowę trzeciej nitki rurociągu naftowego „Przyjaźń". W korzystnych dla autora werdyktach Sąd Okręgowy oraz Sąd Apelacyjny w Warszawie określiły jego działalność jako „wzor­cową pracę dziennikarza śledczego".


Był laureatem licznych nagród dziennikarskich oraz Nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych za cykl reportaży o nadgranicznej przestępczości zor­ganizowanej." Współautor publikacji ujawniają­cych agentów rosyjskiego wywiadu wojskowe­go (GRU) pracujących w ambasadzie rosyjskiej w Warszawie pod „przykryciem dyplomatycznym", po której siedemnastu rosyjskich szpiegów wyrzu­cono z Polski. Jako pierwszy ujawnił ściśle tajne akta świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego, pseudonim Masa, oraz fakty całkowicie pod­ważające obowiązującą wcześniej wersję najgło­śniejszej i zarazem najbardziej tajemniczej zbrodni PRL-u - morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki. Swoje wnioski na temat tajnej rzeczywistości III RP zawarł w licznych publikacjach, reportażach telewizyjnych i scenariuszu filmowym napisanym na zlecenie Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz w czternastu książkach - na kanwie dwunastu z nich powstały audiobooki czytane przez Jerzego Zelnika, nagrane w dwóch pakietach pt. „To tylko układ" i „To tylko układ 2" - z których każda uzyskała sta­tus bestsellera sieci Empik. Większość książek zosta­ła napisana już po próbie aresztowania i próbie sa­mobójczej autora, będącej konsekwencją kombinacji operacyjnej służb specjalnych i spisku zawiązanego na szczytach władzy - mającego na celu zatrzyma-


nie dziennikarskich śledztw Wojciecha Sumlińskiego - co potwierdziły wszystkie uniewinniające au­tora, prawomocne wyroki sądowe, w tym wydany w grudniu 2015 oraz we wrześniu 2016 roku wy­rok Sądu Okręgowego w Warszawie. Ostatni z wy­roków potwierdził, że autor padł ofiarą prowokacji i kombinacji operacyjnej służb specjalnych oraz naj­ważniejszych osób w państwie, z urzędującym pre­zydentem Bronisławem Komorowskim, urzędującym szefem ABW Krzysztofem Bondarykiem, przewod­niczącym Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Pawłem Grasiem oraz pułkownikiem WSI Leszkiem Tobiaszem na czele. W lutym 2016 ujawnione zo­stały informacje, wcześniej obwarowane klauzulą tajności, potwierdzające, że Wojciech Sumliński był najbardziej inwigilowanym przez służby specjalne dziennikarzem śledczym w Polsce.

Począwszy od 2016 autor wydaje książki we współpra­cy z majorem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrzne­go Tomaszem Budzyńskim, byłym szefem delegatury ABW w Lublinie, któremu podlegało kilkuset oficerów i funkcjonariuszy służb specjalnych - dotąd napisali wspólnie sześć książek. Dotychczas, łącznie, książki Wojciecha Sumlińskiego zostały sprzedane w liczbie ponad siedmiuset tysięcy egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych współczesnych poi-


skich autorów. Po traumatycznych doświadczeniach założył własne wydawnictwo WSR i poświęcił się nieomal wyłącznie działalności pisarskiej. Mieszka w Białej Podlaskiej, jest żonaty, ma czworo dzieci.

 

 


Komisarz Centralnego Biura Śledczego Jacek Wrona


J

acek Wrona. Urodzony w 1967 w Częstocho­wie, magister filozofii, pedagog i socjoterapeuta, oficer Policji, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wyższej Szkoły Po­licji w Szczytnie. Służył między innymi w Central­nym Biurze Śledczym Komendy Głównej Policji i był wykładowcą w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

W trakcie pełnienia służby zajmował się przede wszystkim zwalczaniem przestępczości narkoty­kowej. Przez kilkanaście lat policyjnej służby, po­znał świat mafii, świat najbardziej bezwzględnych przestępców w Europie i skorumpowanych polity­ków, dla których liczą się tylko pieniądze i władza - reszta to nieistotne dodatki. Brał udział w wie­lu operacjach międzynarodowych, między innymi w Bułgarii, Serbii, Kosowie, na Węgrzech, Biało­rusi, Ukrainie, a także w Wielkiej Brytanii, Holan­dii i Szwecji. Koordynator naukowy ze strony pol­skiej programu Komisji Europejskiej AGIS 2006. Był wykładowcą Instytutu Kształcenia Funkcjo­nariuszy Służb Państwowych Zwalczających Prze­stępczość Zorganizowaną i Terroryzm - jedyną w owym czasie placówkę naukowo-edukacyjną zaj­mującą  się  sprawami  terroryzmu.   Jest  autorem


wielu specjalistycznych publikacji, a także książek z zakresu przestępczości zorganizowanej i pospolitej, narkomanii i przestępczości narkotykowej. Biegły sądowy w zakresie kryminologii przestępczości nar­kotykowej, slangu narkotykowego i przestępczego.

Od wielu lat jest komentatorem spraw związanych z bezpieczeństwem, w szczególności w zakresie ter­roryzmu międzynarodowego i przestępczości zorga­nizowanej. Świecki rekolekcjonista - uzdrowienie córki Glorii Marii stało się dla niego osobiście katharsis - zwrotnym momentem w życiu - i było jednym z dowodów świętości Jana Pawła II. Przesądzona przez lekarzy śmierć, a następnie cudowne, z punktu widzenia medycyny niewytłumaczalne, ocalenie jego córki, spowodowały nie tylko odmianę jego życia, ale też stały się punktem inspiracji i zawierzenia dla ty­sięcy osób w Polsce i na świecie.

Prywatnie interesuje się kulinariami i piwowarstwem. Mąż jednej żony, ojciec sześciorga dzieci. Mieszka w Częstochowie.

 

 


Moc bowiem w słabości się doskonali. Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześlado­waniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ile­kroć niedomagam, tylekroć jestem mocny.

Święty Paweł - List do Koryntian


Wojciech Sumliński

Jacek Wrona Współpraca - Joanna Wrona

KOMISARZ

POMIĘDZY NIEBEM A PIEKŁEM

WSR Warszawa 2018


Copyright © Wojciech Sumliński 2018

Projekt okładki: Wojciech Sumliński

DTP:

Maria Pinkowska

Redakcja i korekta: Weronika Pawlik-Ankudowicz

Ilustracja na okładce: Archiwum Wydawnictwa

Wydanie I ISBN 978-83-95181511

Wydawca:

Wojciech Sumliński Reporter ul. Wrzeciono 59c/13

01-95 Warszawa

e-mail: wojciech®sumlinski.pl

www.sumlinski.pl

Wyłączny dystrybutor:

Platon Sp. z o. o.

ul. Sławęcińska 16, Macierzysz

05-850 Ożarów Mazowiecki

tel. [22] 329 50 00

www.platon.com.pl

www.platon24.pl

Druk i oprawa: Drukarnia READ ME


 


Wszystkim, którzy byli przy mnie, gdy szedłem ciemną doliną...


Spis treści

Wstęp              21

CZĘŚĆ I - TO TYLKO PIEKŁO              35

Rozdział I - Przypadek nie-przypadek              41

Rozdział II - Początki              71

Rozdział III - Frontem do obywatela              81

Rozdział IV - W służbie Rzeczypospolitej              103

Rozdział V - Centralne Biuro Śledcze              139

ZDJĘCIA I DOKUMENTY.              172

INDEKS POJĘĆ              191

CZĘŚĆ II - TO TYLKO CUD              199

Rozdział I - Dokąd spieszą się ludzie?              205

Rozdział II - Pamiętnik              217

ZDJĘCIA I DOKUMENTY.              248

ŚWIADECTWA              273...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin