Papież dyktator.doc

(1905 KB) Pobierz

Marcantonio Colonna

PAPIEŻ DYKTATOR

 

Skrywana historia

pontyfikatu papieża

Franciszka

Fundacja pro Maria et Veritate Warszawa 2018


Oryginał

The Dictator Pope by Henry Sire Copyright © 2017 by Henry Sire Published by Regnery Publishing, 2018, all rights reserved.

Copyright © 2018 for the Polish edition by Fundacja pro Maria et Veritate Al. Jerozolimskie 85, lok. 21 02-001 Warszawa



Informacje o książce i ojej dystrybucji znajdują się na stronie PapiezDyktator.pl

Tłumaczenie, redakcja i opracowanie merytoryczne Jerzy Gwiazda i zespół

Opracowanie językowe Agnieszka Pyczek

Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób,

które przyczyniły się do opracowania niniejszej książki.

ISBN 978-83-66099-00-5 e-book ISBN 978-83-66099-08-1


„Można oszukiwać wszystkich ludzi przez pewien czas, a część ludzi przez cały czas, ale nie da się oszukiwać

wszystkich przez cały czas" - przypisywane Abrahamowi Lincolnowi


SPIS TREŚCI

Rozdział pierwszy

Mafia z St. Galen              9

Rozdział drugi

Kardynał z Argentyny              37

Rozdział trzeci

Reforma? Jaka reforma?              77

Rozdział czwarty

Wytyczanie nowej (krzywej) drogi              138

Rozdział piąty

Miłosierdzie! Miłosierdzie!              191

Rozdział szósty

Kreml św. Marty              235

Przypisy              274

Indeks              302


Rozdział pierwszy

MAFIA Z ST. GALLEN

Papież niespodzianek

J

eśli porozmawiasz z katolikami z Buenos Aires, opowiedzą ci o cudownej przemianie, jaka do­tknęła Jorge Maria Bergoglia. Ich posępny arcy­biskup o twarzy bez uśmiechu w jedną noc zmienił się w promiennego, wesołego papieża Franciszka, idola ludzi, z którymi tak bardzo się identyfikuje. Je­śli porozmawiasz z kimkolwiek pracującym w Waty­kanie, powie ci o odwrotnym cudzie. Kiedy kamery przestają go nagrywać, papież Franciszek zmienia się w inną osobę - jest arogancki, odrzuca ludzi, nie przebiera w słowach, a z wybuchów furii jest znany każdemu od kardynałów po kierowców.

Tego wieczoru, kiedy został wybrany na biskupa Rzymu, Franciszek sam powiedział, że wydaje się, iż na konklawe z marca 2013 roku kardynałowie


10        PAPIEŻ DYKTATOR

zdecydowali się podążyć na „krańce świata", aby wy­brać swojego papieża -jednak teraz zaczyna być oczy­wiste, że nie trudzili się, aby sprawdzić, co kupują. Na początku zdawało się, że będzie on powiewem świeże­go powietrza, a odrzucanie przez niego konwenansów sygnalizowało, że jest człowiekiem, który rozpocz­nie dogłębną, radykalną reformę Kościoła. Po pięciu latach jego pontyfikatu staje się jednak coraz jaśniej­sze, że taka reforma nie jest przeprowadzana. Przeciw­nie, mamy do czynienia z rewolucją w stylu bycia, taką jednak, z której nie cieszy się ani jeden z katolików poważających ten najświętszy urząd na ziemi. Konser­watywni katolicy martwią się zmianami w nauczaniu moralnym, które Franciszek - jak się zdaje - wpro­wadza, z kolei liberałowie są rozczarowani, ponieważ te zmiany są niejasno wyrażane i nie idą zbyt daleko.

Ważniejsze od tych obaw są jednak zaniedbania, które powinny poruszyć katolików zatroskanych o integralność Kościoła i urzędu papieskiego. Pięć lat pontyfikatu Franciszka pokazuje, że nie jest on demokratycznym, liberalnym rządzącym, jak myśle­li o nim kardynałowie, wybierając go w 2013 roku, ale papieżem tyranem, jakiego nie widziano od stu­leci. Choć to oskarżenie może być szokujące, jest po­parte niezaprzeczalnymi dowodami. W tej książce prześledzono zaniechanie reform, które zniweczyło nadzieje pokładane we Franciszku, i opisano w szcze­gółach rządy strachu w Watykanie, jakie wprowadził papież z Argentyny.


MAFIA Z ST. GALLEN         11

Po pięciu latach od początku pontyfikatu Fran­ciszka mówi się coraz częściej i coraz bardziej otwar­cie, że ta dziwna sytuacja w dzisiejszym Watykanie mocno przypomina stworzoną dla zysku kiepskiej jakości powieść Dana B równa, wypełnioną spiska­mi wpływowych ludzi Kościoła, skandalami seksu­alnymi i finansowymi, a także ciemnymi interesami międzynarodowych bankierów. Choć wielu oczekuje z nadzieją, że Franciszek rozluźni tradycyjne naucza­nie i praktyki Kościoła, zadziwiająco mało uwagi poświęca się wypowiedzi jednego z najbardziej pro­minentnych i najpotężniejszych dostojników kościel­nych świata zachodniego, który powiedział, że ten papież został wybrany przez liberalną „mafię"- grupę progresywnych biskupów i kardynałów od lat podej­mujących wysiłki, aby wprowadzić w życie dokładnie to, co ma teraz miejsce.

To określenie - które bynajmniej nie jest oskar­żeniem ze strony kościelnych konserwatystów - zo­stało pierwszy raz użyte w wywiadzie telewizyjnym1 we wrześniu 2015 roku przez kardynała Godfrieda Danneelsa, emerytowanego, ale wciąż posiadającego znaczne wpływy arcybiskupa archidiecezji mecheleńsko-brukselskiej. Danneels stwierdził, że przez lata należał do grupy, która była w opozycji do papie­ża Benedykta XVI przez cały czas jego pontyfikatu. Ta grupa, jak powiedział, starała się wprowadzić w ży­cie „o wiele bardziej modernistyczny" Kościół katolicki oraz doprowadzić do wyboru na papieża arcybiskupa


12        PAPIEŻ DYKTATOR

z Buenos Aires, Jorge Maria Bergoglia. Zbadanie kontekstu tych niezwykłych wypowiedzi może rzucić światło na naturę współczesnych metod podejmowa­nia działań w Kościele, w szczególności w liberalnych kręgach biskupów z Europy.

„»Grupa z St. Gallen« to coś w rodzaju wykwint­nego szyldu", powiedział Danneels - co widownia przyjęła z pełnym uznania śmiechem - „ale w rzeczy­wistości nazywaliśmy nas samych i grupę »mafią«". Kardynał wystąpił w programie belgijskiej telewizji. W filmiku zamieszczonym w Internecie, zawiera­jącym uwagi Danneelsa, lektor podsumował natu­rę tej grupy - „spotykali się co roku od roku 1996" w St. Gallen, w Szwajcarii, pierwotnie na zaproszenie miejscowego biskupa Iva Fiirera i znanego włoskiego jezuity i uczonego, arcybiskupa Mediolanu, kardyna­ła Carla Marii Martiniego.

„Razem organizowali tajny »ruch oporu« przeciw­ko kardynałowi Ratzingerowi, który w tym czasie był prawą ręką Jana Pawła II" jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

„Kiedy w 2005 roku zmarł papież Jan Paweł II, ta grupa popierała obecnego papieża", ale pierwsza próba umieszczenia Jorge Maria Bergoglia na tronie się nie powiodła. Jak powiedział narrator, Danneels, mierząc się z wyborem Ratzingera na papieża Bene­dykta XVI, „z trudem ukrywał rozczarowanie".

Danneels zgodził się na ten wywiad, aby propago­wać swoją autoryzowaną biografię, i dodał, że w gru-


MAFIA Z ST. GALLEN         13

pie z St. Gallen biskupów i kardynałów było „zbyt wielu, by ich wyliczyć z imienia i nazwiska". Ale wszyscy mieli ten sam nadrzędny cel: wprowadze­nie „liberalno-progresistowskich" zasad oraz sta­nowienie opozycji względem papieża Benedykta i nurtu umiarkowanego doktrynalnego konserwaty­zmu. Choć później zaprzeczano, że grupa działała w ukryciu, Danneels powiedział: „Rozmawialiśmy bardzo otwarcie, nie sporządzano żadnych sprawoz­dań, aby każdy mógł się swobodnie wypowiadać, dając sobie upust".

W przeprowadzonym na potrzeby programu wy­wiadzie jeden z biografów Danneelsa, Jurgen Mettepenningen (który wraz z Karimem Schelkensem napisał wspomnianą autoryzowaną biografię) stwier­dził, że do 2013 roku, do czasu rezygnacji Benedykta, „można powiedzieć, że przez udział w tej grupie kar­dynał Danneels stał się jednym z tych, którzy toro­wali drogę wyborowi papieża Franciszka".

Autorzy biografii Danneelsa wymienili zainte­resowania grupy takie jak „sytuacja Kościoła", „pry­mat papieża", „kolegialność" i „następstwo po Janie Pawle II". Angielski watykanista Edward Pentin pisze, że „dyskutowali także na temat centralizmu w Kościele, funkcji konferencji episkopatów, zmian dotyczących kapłanów, na temat moralności seksu­alnej, a także mianowania biskupów" - to projekt mniej więcej zbliżony do tego, który ujrzał światło


14        PAPIEŻ DYKTATOR

dzienne podczas dwóch synodów poświęconych ro­dzinie zwołanych przez papieża Franciszka w latach 2014 i 2015. '

Biografia Danneelsa, jednego z najbardziej wpły­wowych katolickich dostojników w Europie i jednego z czołowych głosów w dominującym obozie liberal­nym, cieszyła się szerokim zainteresowaniem. Żeby nikt nie pomyślał, iż kardynał żartował, warto dodać, że istnienie i zasadniczy cel „mafii" z St. Gallen zo­stały potwierdzone następnego dnia przez biografa Karima Schelkensa w wywiadzie dla miejscowej roz­głośni radiowej w St. Gallen2. Edward Pentin podsu­...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin