Wiewiorka.doc

(297 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4-5 letnich

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 4-5 letnich
 

 

Obszar edukacyjny: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

 

Temat: Wiewiórka szykuje zapasy na zimowe czasy.

 

Cele ogólne:

­            poznawanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku: wiewiórka,

­            kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi do sześciu.

 

Cele operacyjne:

­            dziecko posługuje się w czasie zabaw liczebnikami głównymi w zakresie od 1 do 6,

­            dziecko przeliczy wylosowane oczka na dużej kostce oraz materiał przyrodniczy (szyszki, orzechy) podczas zabawy matematycznej,

­            dziecko śpiewa i bawi się przy piosence „Wiewióreczko – sąsiadeczko”,

­            dziecko integruje się z innymi dziećmi w czasie zabawy w kole.

 

Metody (wg M. Kwiatowskiej):

­           metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, piosenka,

­            metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, ilustracje, sylwety,

­            metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.

 

Forma organizacyjna:

­            praca z całą grupą,

­            praca indywidualna.

 

Formy aktywności:

­            słowna,

­            ruchowa,

­            muzyczna,

­            plastyczna.

 

Pomoce: dwie sylwety wiewiórek na patyku, drzewo z dziuplą, koszyk z orzechami
i szyszkami, duża kostka, obręcz (dziupla wiewiórki), emblematy wiewiórek i orzechów, wesołe i smutne wiewiórki, wiersz, piosenka.

 

Przebieg:

1.     Powitanie:

Witam wszystkie dziewczynki.

Witam wszystkich chłopców.

Witam dzieci, które lubią zbierać szyszki i orzechy.

 

2.     Wysłuchanie wiersza „Wiewiórki” Bronisłwy Ostrowskiej przy wykorzystaniu sylwet wiewiórek.

      „Wiewiórki”

Wiewiórki młode dwie

na sośnie się spotkały:

Jak pani spędza dnie?

co robi przez dzień cały?

 

Ja skaczę cały dzień,

ciesząc się ciepłym słonkiem,

lub śpię zaszyta w cień,

nakrywszy się ogonkiem.

 

A proszę pani ja, gromadzę wciąż zapasy.

Na czas gdy zima zła,

pokryje śniegiem lasy.

 

3.     Rozmowa z dziećmi na temat zapasów wiewiórki w oparciu o treść utworu literackiego
i dziuplę drzewa. Wspólne przeliczenie orzechów, żołędzi i szyszek znajdujących się
w dziupli drzewa.

 

4.     Zabawa w kole ze śpiewem piosenki „Wiewióreczko – sąsiadeczko”.

 

1

 


Sąsiadeczko, wiewióreczko,

co masz oczka czarne.

Nie bójże się, pokaż w lesie,

gdzie masz swą spiżarnię.

 

Wszędzie mam, tu i tam,

czego chcecie, to wam dam.

Fik – myk! Hyc – hyc!

Czego chcecie, to wam dam.

 

Sąsiadeczko, wiewióreczko,

co masz rude łapki,

jeśli łaska, sypnij z góry

orzeszków do czapki.

 

Dałabym nawet sześć,

lecz co w zimie będę jeść?

Fik – myk! Hyc – hyc!

Był orzeszek, nie ma nic!


 

5.     „Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” – zabawa matematyczna. Na środku ustawiona duża obręcz (dziupla) oraz koszyk z orzechami i szyszkami. Dzieci rzucają po kolei kostką oraz przeliczają ilość oczek. Wylosowana liczba oczek wskazuje ile dziecko ma włożyć do dziupli orzechów i szyszek.

 

6.     „Wiewiórki w dziuplach” – zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się trójkami. Dwoje dzieci zwraca się przodem do siebie i podaje ręce tworząc dziuplę dla wiewiórki. Trzecie dziecko oznaczone emblematem jest wiewiórką i wchodzi do środka. Na zapowiedź „wiewiórki

z dziupli” dzieci oznaczone emblematem biegają po sali. Na hasło „Uwaga! lis” – wiewiórki wracają do dziupli. Zmiana 3x.

 

7.     „Przysmaki wiewiórki” – wykonanie pracy przy stoliku. Narysuj w kole tyle orzechów, ile wskazuje liczba kropek w okienku: I poziom - trzy orzechy, II - poziom cztery orzechy.

 

8.     „Orzeszki” zabawa integracyjna w kole. Dzieci losują z woreczka emblematy przedstawiające orzechy oraz emblemat wiewiórki. Do środka koła wchodzi „wiewióreczka”.

­            Kto ty jesteś?

­            Wiewióreczka

­            A ta druga?

­            Moja córeczka

­            Gdzie ty mieszkasz?

­            Na drzewie

­            Chcesz orzeszka?

­            No pewnie.

Orzeszki, orzeszki tańczą wokoło,

przypatrz się wiewiórko, jak nam wesoło.

Prościutko stoimy, pięknie cię prosimy,

Wybierz z nas jednego,

powiem ci smacznego.

 

9.     Ewaluacja. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zabaw prowadzonych przez nauczycielkę. Wybór uśmiechniętej lub smutnej wiewiórki, w zależności od tego czy dzieciom podobało się zajęcie i czy dobrze się na nim bawiło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin