Gravioli.docx

(208 KB) Pobierz

gravioli

 

Właściwości lecznicze gravioli (Annona muricata L.)

Cała roślina ma właściwości lecznicze. Badania prowadzone nad graviolą rozpoczęły się już w latach 40. ubiegłego wieku i potwierdziły, iż związki chemiczne tej rośliny, nawet przy małych dawkach, skutecznie niszczą komórki nowotworowe, nie oddziałując przy tym negatywnie na zdrowe komórki. Wykazano, że preparaty z gravioli skutecznie niszczą komórki aż 12 typów nowotworów, w tym mięsaka płuc i trzustki, raka wątroby i piersi, chłoniaka, gruczolakoraka prostaty, jelit i płuc (1, 2)

Potwierdziły to kolejne badania, w trakcie których udało się wytypować najbardziej skuteczne acetogeniny.
Badania nad efektywnością związków chemicznych występujących w gravioli wykazały, że jedna z pięciu substancji wyekstrahowanych z nasion owoców tej rośliny okazała się wybiórczo cytotoksyczna dla komórek gruczolakoraka jelita grubego (HT-29).
W kolejnych badaniach, dotyczących przeciwnowotworowych właściwości gravioli, wykazano jej korzystne działanie na komórki raka prostaty i piersi, a następnie potwierdzono te właściwości w przypadku raka wątroby (1, 2, 20).
W badaniach właściwości przeciwnowotworowych gravioli stwierdzono, że związki, które są naturalnie obecne w owocach tej rośliny, mogą regulować metabolizm cyklu komórki, przeżywania i zdolność przerzutów komórek nowotworowych trzustki (21).

Dai i wsp. (22) badając wpływ gravioli na komórki raka piersi MDA-MB-468, wykazali, że ekstrakt z jej owoców znacząco hamował ich wzrost zarówno in vitro, jak i in vivo. Zdolność do niszczenia komórek nowotworowych graviola zawdzięcza acetogeninom, związkom chemicznym występującym w roślinach z rodzaju Annonaceae (do których graviola należy). Okazało się również, że substancje te mają ok. 10 tysięcy razy silniejsze działanie przeciwnowotworowe niż jeden z popularniejszych leków stosowanych w chemioterapii – adriamycyna. Lecznicze właściwości gravioli polegają na zdolności unieszkodliwiania komórek nowotworowych i hamowania ich wzrostu poprzez wybiórcze hamowanie procesów enzymatycznych zachodzących w ich błonach komórkowych. Co więcej, acetogeniny są skuteczne w eliminowaniu guzów opornych na działanie innych leków. Badania wykazały również, że aż 14 związków należących do grupy acetogenin charakteryzuje się takimi właściwościami. Jak się okazało, składniki te, nawet przy niskim stężeniu, wykazują dużą aktywność przeciwnowotworową.
Graviola została uznana za środek nadzwyczaj bezpieczny w porównaniu do chemioterapeutyków, ponieważ uszkadza komórki nowotworowe, chroniąc jednocześnie komórki zdrowe. Stwierdzono także, że łagodzi ona dolegliwości i skutki uboczne związane z chemioterapią, co pozytywnie wpływa nie tylko na organizm, ale też na samopoczucie pacjenta (23).

Przeciwnowotworowe działanie gravioli zostało potwierdzone w Japonii w badaniach na myszach, którym wszczepiono komórki raka płuc (23). Gryzonie zostały podzielone na trzy grupy, przy czym I grupie badanych zwierząt nie podawano żadnego leku, II grupa otrzymywała lek (adriamycynę), z kolei III grupa myszy otrzymywała annonacynę, główną acetogeninę występującą w gravioli, w dawce 10 mg/kg masy ciała. Po dwóch tygodniach trwania eksperymentu zaobserwowano następujące efekty: w I grupie, w której nie zastosowano żadnego leczenia, pięć spośród sześciu myszy padło. W grupie II, w której gryzonie otrzymywały adriamycynę, trzy z sześciu myszy padły, a u tych, które przeżyły, nastąpiło zmniejszenie guza o 54,6% w stosunku do grupy I. W grupie III otrzymującej annonacynę z gravioli przeżyły wszystkie zwierzęta, a ich guz zmniejszył się o 57,9% w stosunku do wielkości guza u myszy z grupy I.

Stwierdzono, że annonacyna przejawia szczególnie korzystne właściwości w walce z nowotworami płuc, trzustki, prostaty, piersi i jelita grubego. Dai i wsp. (22) wykazali, że ekstrakt z owoców gravioli (GFE) hamuje przerzuty onkogenu (genu rakotwórczego) w hodowlach komórkowych i u zwierząt w przypadku raka piersi. W czasie 5-tygodniowej kuracji dietą GFE (200 mg/kg) poziom białek EGFR, p-EGFR, p-ERK w komórkach nowotworowych raka piersi MDA-MB-468 zmniejszył się odpowiednio o 56, 54 i 32,5%. Dokładna analiza statystyczna wyników wykazała, że dieta zawierająca owoce gravioli (GFE) hamuje wzrost guza o 32%. Haruenkit i wsp. (10) wykazali ponadto cytotoksyczny efekt metanolowych ekstraktów z pulpy owocowej na ludzkie linie komórkowe nowotworu płuc Calu-6 oraz nowotworu przewodu pokarmowego SNU-601.

Poza tym dowiedziono, że acetogeniny mają silne działanie bakteriobójcze i owadobójcze, a spożywanie preparatów z gravioli wzmacnia układ immunologiczny i łagodzi stany zapalne. Wykazano także, że kora gravioli ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwrzodowe, a owoce wzmagają wydzielanie mleka u karmiących kobiet. Nasiona mają z kolei działanie przeciwpasożytnicze, natomiast liście działają przeciwpadaczkowo, przeciwcukrzycowo, rozkurczowo i uspokajająco. Są także stosowane w leczeniu depresji, nadmiernego stresu i zaburzeń nerwowych.

Graviolę stosuje się również przy takich dolegliwościach, jak nadciśnienie tętnicze, reumatyzm, choroby wątroby, astma, choroby skórne, biegunka i podwyższona temperatura ciała. Spożywanie suplementów z graviolą jest również zalecane w zapobieganiu nowotworom.
Oprócz niszczenia komórek nowotworowych graviola wykazuje także inne lecznicze właściwości, a mianowicie oczyszcza organizm z toksyn, pomaga leczyć wrzody oraz wspiera układ odpornościowy.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin