Bukiety_ślubne.doc

(90 KB) Pobierz

Bukiet ślubny od strony florystycznej

Początek formularza

Dół formularza

Bukiet ślubny – bez niego ślub będzie niemożliwy. Od wieków jest atrybutem panny młodej. Jeśli bukiet do ślubu będzie poprawnie wykonany od strony technicznej i stylistycznej, z pewnością będziesz z niego zadowolona. W czasie ślubu żaden kwiat nie wypadnie, a Ty będziesz spokojniejsza, bo będziesz miała pewność, że kwiaty, które wybrałaś na ślub i forma ich ułożenia będą zgodne z wymogami sztuki florystycznej.

Sprawdź jak powinien być wykonany Twój bukiet ślubny, by był zgodny z zasadami sztuki układania kwiatów. Oto praktyczny przewodnik po technicznej stronie bukietów ślubnych.

kaskadowy bukiet ślubny

Bukiet kaskadowy jest często wybierany przez panny młode ze względu na niezwykły urok. Ten rodzaj jest zaliczany do dekoracyjnego stylu kompozycji. Swoją nazwę wziął od falistej, płynnej formy, jaką tworzą kwiaty, aby swoim układem przypominały spływającą wodę.

Taki bukiet najczęściej jest wykonywany techniką drutowania i zastępowania naturalnych łodyg drutem. Wykorzystywany bywa też często specjalistyczny florystyczny „mikrofon”. Wówczas florysta musi zwrócić szczególną uwagę na solidne przytwierdzenie kwiatów i przybrania tak, by ciężkie rośliny nie wysunęły się z gąbki. Dodatkowo, aby zmniejszyć wagę bukietu, naturalne łodygi zastępowane są drutem.

Przy wykonywaniu bukietu ślubnego ważna jest symetria. Utworzony tu zarys aranżacji jest zamknięty, ale jednak luźniejszy niż np. przy bukiecie w formie odwróconej kropli (o bukietach ślubnych w formie odwróconej kropli więcej poniżej).

W wykończeniu dobry florysta unika formy schodków, a zachowuje łagodne przejście, charakterystyczne właśnie dla bukietu kaskadowego. W takim też celu w górnej części, ponad ręką, stosuje się większe kwiaty, płynnie zmniejszając ich wielkość w miarę, jak schodzą ku dołowi.

Wrażenie spływającego bukietu podkreślą też dekoracyjne dodatki jak sznureczki czy wstążki. Jeśli jednak chciałabyś tego uniknąć – od razu powiedz to floryście, bo Twój ślub i Twoje ozdoby mają być dokładnie takie, jakie sobie wymarzyłaś.

Do wykonywania bukietów kaskadowych wykorzystuje się kwiaty takie jak: Amaranthus caudatus, Jasminium polyanthum, Hedera helix, Deflexus, Tilandsia usneoides, Asparagus setaceus, , zwisające odmiany fuksji itp.

Jaka suknia ślubna do bukietu kaskadowego?

Bukiet kaskadowy najczęściej wybierany jest do długich i szerokich kreacji. Jeśli właśnie taką już masz, albo taka jest Twoją wymarzoną, możesz śmiało wybrać się do kwiaciarni i zamówić taką wiązankę ślubną. W dniu ślubu bukiet kaskadowy powinien być trzymany oburącz, na wysokości talii. W ten sposób idealnie uwydatni proporcje całej sylwetki.

okrągły bukiet ślubny

Bukiet okrągły posiada charakterystyczny zarys pełnego koła, a w bocznej płaszczyźnie tworzy półkulistą kopułę lub o wysokości równej 1/3 wymiaru promienia. Możesz sobie zażyczyć, aby kwiaty i przybranie były ułożone w sposób albo zwarty, albo luźny. Rozkładając je w przestrzeni, florysta dąży do utrzymania równowagi wizualnej dotyczącej układu barw i wielkości roślin.

W zależności od wizji, można środek bukietu podkreślić jednym ciekawym dużym kwiatem lub kilkoma w jednej zwartej grupie. Taki bukiet nie może być tworzony na bazie czworokątu, gdyż uniemożliwia wówczas odtworzenie okrągłej formy kompozycji. Natomiast ułożenie kwiatów na bazie trójkąta, pięciokąta czy sześciokąta podkreślą kształt koła.

Ponieważ okrągły bukiet jest symetryczny, możesz zaproponować floryście, by dla ożywienia dodać jakiś element asymetryczny (odpowiednie kwiaty, przybranie lub inne elementy dekoracyjne). Można też wprowadzić pewnego rodzaju obramowanie, np. w formie dysku, które podkreśli kształt bukietu.

Jaka suknia ślubna do bukietu okrągłego?

Jeśli Twoja wymarzona suknia ślubna jest w stylu empirowym, śmiało możesz wybrać bukiet okrągły. Jeśli jest krótka – również ten typ będzie odpowiedni.

kulisty bukiet ślubny

Bukiet kulisty, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest na formie kuli. Wiązanka ślubna w tym stylu posiada gęsto ułożone kwiaty ułożone najczęściej w gąbce, w tzw. mikrofonie florystycznym. Istnieje też inna technika, gdzie naturalne łodygi zastępowane są drutem. Niestety ta opcja jest dużo bardziej pracochłonna. Tak uplastyczniony materiał z powodzeniem utworzy bukiet w kształcie kuli.

Jeśli chciałabyś, aby Twój bukiet ślubny uzyskał zupełnie niepowtarzalną formę, florysta może zastosować specjalny element, wydłużający uchwyt bukietu. Uzyska on dzięki temu niezwykle ciekawą formę berła.

Jaka suknia ślubna do bukietu okrągłego?

Okrągły bukiet ślubny doskonale prezentuje się z każdą suknią ślubną. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to to, że im krótsza suknia ślubna, tym mniej powinno być spływających elementów dekoracyjnych (wstążki, druciki florystyczne itp.).

bukiet ślubny w formie odwróconej kropli

Bukiet ślubny w formie odwróconej kropli jest jedną z odmian bukietu kulistego. Taki bukiet jest jednak szerszy, zaokrąglony u góry, a zaostrzony ku dołowi. Górna, kopulasta część wiązanki ślubnej płynnie przechodzi ku dolnej, zaostrzonej części. W idealnym bukiecie w formie odwróconej kropli stosunek szerokości do długości powinien wynosić 3:5. Całość może być symetryczna lub asymetryczna – w zależności od naszej wizji. Zdecydowanie to drugie rozwiązanie dodaje bukietowi dynamiki i wyrazistości. Wiadomo jednak, że nie każda panna młoda musi się identyfikować z określonym stylem.

Jeśli chodzi o techniczną stronę, to właściwie przy tego typu bukietach stosowane są właściwie wszystkie techniki układania kwiatów. Dla ładniejszego wykonania części spływającej bukietu florysta może zastosować technikę zastępowania naturalnej łodygi poprzez drut oraz szynowania. Ta ostatnia jest szczególnie przydatna przy kwiatach o sztywniejszych łodygach.

Jaka suknia ślubna do bukietu w formie odwróconej kropli?

Jeśli wybrałaś sobie bukiet ślubny w formie kropli, najlepiej, żebyś miała długą, powłóczystą suknię, bo wtedy uwypuklona zostaje uroda wiązanki. Dodatkowo, im szerszy krój kreacji, tym szerszy może być Twój bukiet.

bukiet ślubny na rękę

Jeśli kochasz kwiaty i chciałabyś w dniu ślubu podkreślić ich naturalne piękno, bukiet ślubny na rękę jest idealny dla Ciebie. Tego typu wiązanka ślubna w zdecydowanie największym stopniu oddaje naturalne piękno kwiatów, w tym także łodyg i liści.

Bukiet ślubny na rękę nawiązuje swoją stylistyką do wiązanek secesyjnych. Najczęściej jest niesiony przełożony przez przedramię, stąd florysta będzie musiał zadbać, aby by żaden jego element nie ubrudził Twojej sukni ślubnej. W tym celu najczęściej zabezpiecza się łodygi przed wyciekaniem soku porzez owinięcie wstążką, metalową taśmą lub poprzez zabieg florystyczny zwany woskowaniem. Jeśli w Twój bukiet ślubny będzie zawierał kwiaty typu lilie, trzeba będzie z nich usunąć woreczki pyłkowe. Bukiet nie będzie też spryskany nabłyszczaczem do liści.

Oprócz tego w kwiaciarni, w której będziesz zamawiać wiązankę, zostaniesz poinformowana w jaki sposób będziesz ją trzymać.

Do wykonania tego rodzaju bukietu szczególnie polecane są kwiaty, których łodygi można wygiąć w delikatny sposób i które umożliwią prawidłowe prowadzenie liści i kwiatów: Anthurium, Zantedeschia aethiopica, storczyki, np. Phalenopsis, Lilium longiflorum, Euphorbia fulgens, gerbera, goździk.

Jaka suknia ślubna do bukietu na rękę?

Bukiet ślubny łukowaty pasuje zarówno do długiej, jak i krótkiej sukni ślubnej.

bukiet ślubny łukowaty

Tak jak most łączy dwa brzegi rzeki, tak bukiet łukowaty symbolicznie łączy dwie kochające się osoby. Najważniejszym elementem w tego typu wiązance jest łuk, który może być tworzony przez kwiaty rozłożone z dowolną gęstością. Najszersze miejsce łuku znajduje się ponad ręką. Końce natomiast w zależności od oczekiwanego efektu, mogą tworzyć formę symetryczną lub asymetryczną. Pierwsza będzie lepiej się komponować ze spokojną osobowością panny młodej, a druga będzie lepiej pasować do jej dynamicznego charakteru.

Jeśli ten rodzaj bukietu Cię przekonał, do jego wykonania najodpowiedniejsze będą kwiaty w naturalny sposób związane z kształtem łuku – takie, które mają łukowato wygięte łodygi, o drgającym ruchu, np. kwiatostany Phaleopnopsis, Dendrobium, Asparagus setaceus „Plumosus”, Zatedeschia aethiopica, Xerophyllum tenar.

Jaka suknia do bukietu łukowatego?

Jeśli Twoja suknia ślubna jest długa i rozłożysta, pasować będzie do niej bukiet o dużych łukach z silnie spływającymi końcami. Natomiast do krótkich sukni doskonale pasują niewielkie bukiety o małym łuku.

bukiet ślubny graficzny(formalno-linearny)

Graficzny bukiet ślubny, inaczej zwany formalno-linearnym, jest aranżacją odpowiednią dla dynamicznej panny młodej. Akcentowany jest tu ruch i forma poprzez wyraźnie zarysowane linie kwiatów i przybrania.

Aby uzyskać taki efekt, dobry florysta zastosuje cięcie, drutowanie i wyginanie poszczególnych elementów. Aby linia i forma kwiatów była zachowana, pozostawia się wolne przestrzenie między roślinami. Ich ilość jest również ograniczona. Także w tego typu bukiecie będziesz mogła zadecydować co będzie bardziej do Ciebie pasować: symetria czy asymetria.

Jaka suknia do bukietu graficznego (formalno-linearnego)?

Jeśli Twoja suknia ślubna jest wąska, będzie to dla Ciebie idealny bukiet ślubny. Ta forma świetnie się też komponuje z krótkimi kreacjami.

soliterowy bukiet ślubny

Soliterowe bukiety ślubne bazują na pojedynczych, efektownych kwiatach lub kwiatostanach oraz formach sztucznie uzyskanych – tzw. glameliach. Dodatkowe elementy stosowane są w minimalnej ilości.

Przy tworzeniu glamelii najczęściej stosowane najczęściej kwiaty, a właściwie ich płatki to: lilia, róża, mieczyk. Wykonuje się je za pomocą techniką drutowania lub klejenia płatków i składania ich w swoisty kwiat. Dodatkowe przybranie czy inne materiały dodawane są techniką wiązania.

Do jakiej sukni ślubnej pasuje bukiet graficzny (formalno-linearny)?

Najlepiej ślubny bukiet soliterowy wygląda w zestawieniu z czystą w formie suknią ślubną, najlepiej wąską. Ciekawie komponuje się również z sukniami romantycznymi.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin