Ruta zwyczajna.doc

(25 KB) Pobierz
Ruta zwyczajna: Na co pomoże

Ruta zwyczajna: Na co pomoże?

 

Ruta zwyczajna to roślina, której właściwości znano już w starożytności. Wzmianki o niej znajdziemy już w Biblii, a w polskich i litewskich wierzeniach ludowych była symbolem dziewictwa. W średniowieczu uznawano ją za afrodyzjak, więc panny, które chciały wyjść za mąż, nosiły wianki z tego magicznego kwiatu. Okazuje się, że ruta posiada również szereg właściwości prozdrowotnych. Jakich? Dowiesz się tego z artykułu.

 

Czym jest ruta zwyczajna?

Ruta jest byliną, która w środowisku naturalnym występuje masowo w wielu miejscach świata. Osiąga do metra wysokości; lubi stanowiska nasłonecznione i jest mrozoodporna. Kwitnie na żółto od czerwca do sierpnia. W medycynie ludowej przypisywano jej wiele właściwości leczniczych: przede wszystkim działała zbawiennie na układ moczowy i pokarmowy. W tradycji ludowej symbolizowała dziewictwo i czystość, dlatego wianek z ruty wkładała na głowę panna młoda, która po ślubie uroczyście paliła go w ognisku. Tej roślinie przypisywano również działania magiczne – odpędzała czary oraz złe moce. Ponadto sianie jej w przydomowym ogródku oznaczało staropanieństwo.

Działanie zdrowotne ruty zwyczajnej

Ruta zwyczajna mocno zakorzeniła się także w medycynie ludowej. Tradycyjnie wykorzystywano ją jako środek rozkurczowy i moczopędny, a ponadto stosowano ją w schorzeniach narządu wzroku: poprawiała widzenie i chroniła przed chorobami oczu; dodatkowo służyła jako lek na odtruwanie organizmu. W XIX wieku z ruty wyabstrahowano związek chemiczny o nazwie rutyna, która ma działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. W połączeniu z witaminą C jest obecnie składnikiem wielu leków na przeziębienie, ponieważ skutecznie wzmacnia odporność i pomaga organizmowi szybciej uporać się z infekcjami.

 

Co zawiera ruta zwyczajna?

Ruta zawiera bardzo dużo substancji aktywnych. Najważniejsze to alkaloidy, olejek eteryczny, kumaryny, flawonoidy, kwasy fenolowe oraz polisacharydy. Skład taki pozwala uznać tę roślinę jako remedium na wiele dolegliwości. Działanie rozkurczowe sprawdza się w przypadku dolegliwości mięśni gładkich oraz przewodów żółciowych. Ziele pomoże również na problem nadmiernych wzdęć, nieprawidłowej pracy układu pokarmowego oraz zaburzonego działania wątroby. Ponadto wspomaga apetyt.

Dobroczynne działanie ruty

Flawonoidy zawarte w rucie zwyczajnej poprawiają pracę układu krwionośnego: usprawniają przepływ krwi, wzmacniają ścianki żył, pomagają pozbyć się żylaków czy siniaków oraz wspomagają profilaktykę miażdżycy. Ziele to ma także działanie przeciwutleniające – ułatwia walkę z wolnymi rodnikami, co w konsekwencji opóźnia procesy starzenia się organizmu; działa przeciwnowotworowo i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi. Ponadto ruta bierze udział w tworzeniu melaniny w skórze, co przyczynia się w znacznej mierze do leczenia bielactwa i innych chorób skórnych, np. łuszczycy.

 

 

Przeciwwskazania do spożywania ruty

Niestety ruta wykazuje działania niepożądane, stąd jej zażywanie powinno być czasem ograniczone. Przyjmowania naparów i preparatów z tego ziela powinny zaprzestać kobiety w ciąży, gdyż powodują one skurczy macicy, co w konsekwencji może doprowadzić do poronienia. Ponadto alkaloidy i olejki eteryczne wchodzą z interakcję ze słońcem, dlatego latem może dojść do poparzeń i reakcji alergicznej na skórze. Ruta może też podrażniać żołądek, dlatego nie zaleca się, aby była stosowana podczas choroby wrzodowej układu pokarmowego.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin