PPP-Mateusz 2019.docx

(15 KB) Pobierz

OPINIA WYCHOWAWCY O UCZNIU                                   Suchy Las, 28.05.2019r

Mateusz Banaszak
uczeń klasy trzeciej
 

Wyniki w nauce:

Mateusz aktualnie jest uczniem klasy trzeciej; powtarza klasę.  Na lekcjach stara się być aktywny, wypowiada się pojedynczymi słowami lub krótkimi zdaniami. Bardzo stara się pracować samodzielnie.
 

Największym problemem jest czytanie. Chłopiec czyta sylabami bardzo wolno, obserwujemy ruch ust ponieważ bardzo chce przeczytać cały wyraz głośno, niekiedy przekształca wyrazy. Niestety muszę stwierdzić, że umiejętność czytania u niego stanęła w miejscu. Nie ma zauważalnego postępu.
Pismo bardzo nieczytelne i zniekształcone. Przepisując z tablicy, pisząc samodzielną wypowiedź, czy ze słuchu popełnia bardzo liczne błędy ortograficzne, „pogubione” litery i wyrazy. Typowe zmiany p-b itp.- również są obecne.
W czasie zajęć widać, że bardzo jest skupiony, gdy pisze chce napisać dobrze, ale niestety nie odnosi sukcesu.
Wypowiedzi ustne Mateusza są krótkie, nierozbudowane, ale na temat. Dobrze zapamiętuje przekazywane informacje ustnie. Umie słuchać i stara się z tego korzystać. Mateusz ma wadę wymowy, która nie pomaga w jego kłopotach z pisaniem. Ma problem z przelaniem tego co pomyśli na papier. Napisane przez niego wyrazy, zdania nie odzwierciedlają tego co powiedział, co chciał. Często słyszę „a miało być…”.

W zakresie edukacji matematycznej pamięta tabliczkę mnożenia, podaje wynik najczęściej bezbłędny, kłopot jest z dzieleniem. Dodaje i odejmuje w zakresie 100-niekiedy popełni błąd, szczególnie gdy się śpieszy. Rozwiązuje proste zadania matematyczne, najchętniej te które mają krótką treść. Zadania złożone są problematyczne ze względu na rozbudowaną treść, ilość danych do przeanalizowania i logiczność. Mateusz nie zawsze zauważa ich logiczność. Z zadaniami dotyczącymi obliczeń zegarowych i kalendarzowych nie ma większego problemu. Zna pojęcia tara, netto, brutto. Potrafi wykonać obliczenia wagowe. Pomocnym przy rozwiązywaniu zadań staje się rysunek ale chłopiec unika tej formy pomocy.

Wybiórczo zapamiętuje wiadomości przyrodnicze. Nie wie ile jest pór roku, ma kłopot w wymienić miesiące w roku oraz z dniami tygodnia. Na pytanie o stolicę Polski długo się zastanawia i tu jest loteria trafi czy nie. Orientuje się na mapie, wie gdzie jest Poznań. Wymieni kontynenty i je wskaże, ale nie przyporządkuje kraju do niego.

Z zajęć języka angielskiego na koniec roku otrzymał ocenę: wystarczającą. Niestety opanowanie języka obcego przez Mateusza jest dla niego bardzo dużym wysiłkiem.

Wszyscy nauczyciele widzą i doceniają to, że Mateusz stara się pracować na lekcjach samodzielnie i być aktywnym. Nie poddaje się mimo niepowodzeń. Ma w sobie wewnętrzną motywację do nauki, ale potrzebuje pomocy.

Zachowanie:
Mateusz dołączył do klasy w tym roku szkolnym. Odnalazł się w niej. Jest chłopcem spokojnym i rozważnym. Lubianym przez koleżanki i kolegów. Znalazł pokrewne dusze. Na lekcjach cichy, zawsze używa zwrotów grzecznościowych. Mimo to uważam, że jest chłopcem skrytym, zamkniętym w sobie. Nie pokazuje po sobie emocji np. gdy ktoś go urazi, gdy jest zasmucony.

 

Chłopiec w szkole uczęszcza na zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne oraz na zajęcia z logopedą.

 

Opinię wydaje się na prośbę rodziców państwa  Agnieszki Czerwonki i Łukasza Banaszaka  w celu diagnozy w PPP.

Wychowawca
mgr Weronika Rożek-Bednarczyk

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin