Życiorys Maryji.txt

(4 KB) Pobierz
Według starożytnych ródeł chrzecijańskich Maryja była dzieckiem żydowskich rodziców, Joachima i Anny, i urodziła się w Jerozolimie lub w Seforis w Galilei. Jeżeli -> Jezus urodził się około 4 r. przed Chrystusem, a ona sama, zgodnie z tymi ródłami, wyszła za mšż zgodnie z ówczesnym zwyczajem, majšc około czternastu lat, to musiała urodzić się w 18 lub 20 r. przed Chrstusem
Dzieciństwo spędziła w -> Nazarecie, gdzie zaręczono jš z cielš -> Józefem, potomkiem króla -> Dawida. -> Ewangelia według w. Łukasza podaje, że Maryi objawił się -> anioł Pański i zapowiedział Jej, iż mocš Ducha więtego zostanie Matkš Syna Bożego, chociaż nie ma jeszcze męża (-> Dziewicze narodzenie Chrystusa). Maryja i Józef udali się do -> Betlejem, gdzie w stajni, lub, według póniejszych tradycji, w grocie, urodził się Jezus. Zgodnie z żydowskim obyczajem został obrzezany, a potem przedstawiony w wištyni jerozolimskiej. Wychowany był przez Maryję i Józefa, a może też innych krewnych w Nazarecie i prawdopodobnie uczył się zawodu cieli. Łukasz wymienia jednš krewnš, kuzynkę Maryi, Elżbietę, która w starszym wieku urodziła -> Jana Chrzciciela na krótko przed przyjciem na wiat Jezusa. Niektóre ze ródeł mogłyby sugerować, że Maryja i Józef mieli po Jezusie więcej dzieci (np. Dz 1,14; -> Bracia i siostry Jezusa).
Ewangelia Łukasza, główne biblijne ródło informacji o Maryi w opowiadaniach o dzieciństwie Jezusa, również podaje, że gdy Jezus miał dwanacie lat, Maryja i Józef zabrali Go - znowu, aby wypełnić prawo zwyczajowe - do wištyni w Jerozolimie, żeby wprowadzić w praktykę wiary żydowskiej. W drodze powrotnej zaginšł im w tłumie, a póniej odnalazł się w wištyni, gdzie na przywódcach religijnych wywarł wielkie wrażenie swojš mšdrociš.
Józef, zapewne znacznie starszy od Maryi, przestaje się odtšd pojawiać w ródłach, rola Maryi maleje wraz ze wzrostem roli Jezusa. O Maryi wspomina się w kontekcie wesela w Kanie, przy ukrzyżowaniu Jezusa i w , w relacji z wydarzeń w dniu -> Pięćdziesištnicy. Informacje o póniejszym okresie życia Maryi, o jej mierci i wniebowzięciu znajdujemy tylko w tradycjach pozabiblijnych, a niektóre z nich pochodzš dopiero z IV w. po Chr. Nie wiemy, gdzie spędziła ostatnie lata życia, ale na ogół się przyjmuje, że mieszkała z Janem, synem Zebedeusza, w Jerozolimie i tam też umarła. Data Jej mierci jest prawie niemożliwa do ustalenia.




Najw. Maria Panna. Matka Jezusa, żona Józefa, cieli z Nazaretu. Pochodziła z Nazaretu. Była córkš Joachima i Anny, która urodziła się po 20 latach ich bezdzietnego pożycia. W wieku 3 lat oddano jš do wištyni jerozolimskiej, gdzie przebywała około 10 lat. Po tym okresie została zaręczona z Józefem i powróciła do Nazaretu. Wtedy to miało miejsce Zwiastowanie przez archanioła Gabriela woli Boga i dobrowolnie została włšczona w dzieło zbawienia. Życiorys Maryi najlepiej odzwierciedlajš więta ku Jej czciOto najważniejsze z nich: 1 stycznia  więto Bożej Rodzicielki - najstarsze więto Maryjne, powstałe dla uczczenia roli jakš odegrała w dziele zbawienia. 2 lutego  Matki Bożej Gromnicznej, zwane też Ofiarowaniem Pańskim, utworzone dla uczczenia ofiarowania Dziecištka Jezus w wištyni Jerozolimskiej. 25 marca  Zwiastowanie NMP  gotowoć przez Maryję przyjęcia woli Bożej. 3 maja  Matki Boskiej Królowej Polski, obchodzone oficjalnie od 1923 r. Wczenie, bo w 1656 r. król Jan Kazimierz oddał Polskę w opiekę Matce Bożej. Papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królowš Polski i głównš patronkš kraju. 16 lipca  Matki Bożej Szkaplerznej, na czeć objawienia przez Maryję generałowi zakonu karmelitańskiego, w. Szymonowi Szkotowi, szkaplerza jako formy szczególnej pobożnoci. 15 sierpnia  Wniebowzięcie NMP, jedno z najważniejszych wišt, nazywane też w tradycji ludowej więtem Matki Bożej Zielnej, gdyż w tym dniu więci się plony i urzšdza dożynki. Ponadto jest to też dzień tzw. Cudu nad Wisłš, czyli odparcia najazdu bolszewickiego na Warszawę. 26 sierpnia  Matki Bożej Częstochowskiej, będšce zarazem więtem patronalnym Polski. 8 wrzenia  Narodzenie NMP, obchodzone od V w. W Polsce nazywane też więtem Matki Boskiej Siewnej, ponieważ o tej porze rozpoczynały się u nas siewy jesienne. 12 wrzenia  Imienia Maryi, czyli imieniny Matki Bożej. Obchodzone w Kociele od 1863 r., kiedy to w tym dniu Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem. 21 listopada  Ofiarowanie NMP, na pamištkę ofiarowania 3-letniej Maryi na służbę w wištyni jerozolimskiej. 8 grudnia  Niepokalane Poczęcie NMP, jedno z najważniejszych wiat Maryjnych. W 1854 r. papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi. W cztery lata póniej podczas objawień w Lourdes sama Maryja przedstawiła się Bernardecie Soubirous słowami: Jestem Niepokalane Poczęcie.


Zgłoś jeśli naruszono regulamin