Mossad.doc

(3623 KB) Pobierz

MICHAEL BAR-ZOHAR   NISSIM MISHAL


 


NAJWAŻNIEJSZE MISJE IZRAELSKICH TAJNYCH SŁUŻB

Przełożyli Katarzyna Bażyńska-Chojnacka i Piotr Chojnacki


9

REBIS

DOM WYDAWNICZY REBIS


Tytuł oryginału Mossad The Great Opemtwm

Copyright © 2012 by Michael Bar-Zohar and Nissim Mishal. Ali nghts resemed

Copyright © for the Polish edition by REBIS Publishing House Ltd., Poznań 2012

Redaktor Krzysztof Tropiło

Konsultacja

dr Marcin Styszyński

Katedra Studiów Azjatyckich UAM w Poznaniu

Projekt i opracowanie graficzne okładki oraz ilustracja na okładce Zbigniew Mielnik

Fotografie na wkładce jeśli nie zaznaczono inaczej — z archiwum autorów

Wydanie I (dodruk) Poznań 2013

ISBN 978-83-7510-898-9

Dom Wydawniczy REBIS Sp z o.o.

ul Żmigrodzka 41/49, 60-171 Pofruń

tel. 61-867-47-08, 61-867 81 40, hm 61-867-37-74

c-m.nl  li l>ls((/>tcbls mm.))!

www K'lm unii pl lim>skUI:/tA/1/7/, 1'o/iui'i  ul 61 «/') 18 H8


 


Bohaterom nieopiewanym,

bitwom bez historii,

książkom nienapisanym,

tajemnicom nieujawnionym

i marzeniu o pokoju,

nigdy nie porzuconemu, nigdy nie zapomnianemu

Michael Bar-Zohar


 

Spis treści

Wstęp. Sam w jaskini lwa                            11

1.                Król Cieni                            15

2.                Pogrzeby w Teheranie                            22

$. Szubienice w Bagdadzie                            39

4.                Radziecki kret i zwłoki w morzu                            51

5.                „A, to? To referat Chruszczowa..."                            62

6.                „Sprowadźcie Eichmanna, żywego lub martwego!"                            71

7.                Gdzie jest Jossele?                            100

8.                Nazistowski bohater w służbie Mossadu                            124

9.                Nasz człowiek w Damaszku                            144

 

10.   „Chcęmiga-21!"                            170

11.   Ci, którzy nigdy nie zapomną                            184

12.   Pościg za Czerwonym Księciem                            199

13.   Syryjskie dziewice                            226

14.   „Dziś wybuchnie wojna!"                            234

15.   Uwieść szpiega atomowego                            251

16.   Superbroń Saddama                            266

17.   Fiasko w Ammanie                                    278

18.   Pozdrowienia z Korei Północnej                            290

19.   Miłość i śmierć po południu                            301

20.   Przed kamerami                            313

21.   Z ziemi królowej Szeby                            325

Epilog. Wojna z Iranem?                            340

Bibliografia i źródła                            345

Opracowania ogólne                            371

Podziękowania                            373

Indeks                            374


Sam w jaskini lwa

12 listopada 2011 roku potężny wybuch zniszczył tajną bazę rakietową pod Teheranem. Śmierć poniosło siedemnastu członków Korpusu Straż­ników Rewolucji, a z kilkudziesięciu pocisków został stos osmalonego złomu. Wśród zabitych znalazł się generał Hassan Tehrani Moghaddam, „ojciec" pocisków dalekiego zasięgu Shahab i szef irańskiego programu raikietowego. Jednak to nie Moghaddam był celem zamachu, tylko sil­nik rakietowy na paliwo stałe, zdolny przenieść ładunek nuklearny na odległość 10 tysięcy kilometrów, z podziemnych wyrzutni w Iranie do Stanów Zjednoczonych.

Irańscy przywódcy planowali za pomocą tych pocisków rzucić na kolana największe amerykańskie miasta i sprawić, że Iran stanie się do­minującą potęgą światową. Listopadowy wybuch opóźnił realizację tego programu o kilka miesięcy.

Chociaż celem nowych pocisków dalekiego zasięgu była Ameryka, bomby, które zniszczyły irańską bazę, prawdopodobnie zostały podło­żone przez izraelskie tajne służby, Mossad. Od chwili założenia, ponad sześćdziesiąt lat temu, Mossad nieustraszenie i potajemnie walczy z za­grożeniami dla Izraela i Zachodu. I bardziej niż kiedykolwiek wcześniej działalność izraelskiego wywiadu wpływa na amerykańskie bezpieczeń­stwo za granicą i w kraju.

Według zagranicznych źródeł właśnie teraz Mossad mierzy się z otwar­tą, jasno sprecyzowaną obietnicą irańskiego przywództwa, że zetrze Izrael z mapy świata. Mossad, tocząc z Iranem tajną wojnę przez sabotowanie instalacji jądrowych, mordowanie naukowców, dostarczanie do fabryk wadliwych urządzeń i niepełnowartościowych surowców poprzez fik-


12              MOSSAD

cyjne przedsiębiorstwa, organizowanie dezercji wysokich rangą oficerów i głównych specjalistów od badań nuklearnych, wpuszczanie wirusów do irańskich systemów komputerowych, walczy z groźbą uzbrojonego w broń jądrową Iranu i tym, co niesie ona dla Stanów Zjednoczonych i reszty świata. Chociaż Mossad opóźnił o kilka lat zbudowanie bomby jądrowej przez Irańczyków, szczyt jego tajnej wojny nastąpił przed się­gnięciem po ostateczny środek — uderzenie wojskowe.

Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w walce z terroryzmem Mossad schwytał i wyeliminował wielu najważniejszych terrorystów w Bazach w Bejrucie, Damaszku, Bagdadzie i Tunisie oraz placówkach w Paryżu, Rzymie, Atenach i na Cyprze. Według zachodnich środków masowego przekazu 12 lutego 2008 roku w Damaszku agenci Mossadu schwytali w pułapkę i zabili Imada Mughnijję, dowódcę Hezbollahu. Mughnijja był zaprzysięgłym wrogiem Izraela, ale znajdował się też na pierwszym miejscu listy przestępców najbardziej poszukiwanych przez FBI. Zaplanował i przeprowadził rzeź 241 amerykańskich marines w Bej­rucie. Zostawił za sobą krwawy szlak usiany zwłokami setek Ameryka­nów, Izraelczyków, Francuzów i Argentyńczyków. Obecnie na Bliskim Wschodzie trwa polowanie na przywódców Islamskiego Dżihadu i Al-Kaidy.

Mimo to, kiedy Mossad ostrzegał Zachód, że arabska wiosna może się przerodzić w arabską zimę, nikt nie słuchał. Przez cały 2011 rok Zachód celebrował świt nowej ery demokracji, wolności i praw człowieka na Bli­skim Wschodzie. Licząc na zdobycie poparcia Egipcjan, Zachód naciskał na prezydenta Mubaraka, swojego największego sojusznika w świecie arabskim, by ustąpił. Jednak pierwsze tłumy, które wtargnęły na plac Tahrir w Kairze, spaliły flagę amerykańską, a następnie zaatakowały am­basadę Izraela, żądając zerwania traktatu pokojowego z tym państwem, i pojmały amerykańskich pracowników organizacji pozarządowych. W drodze wolnych wyborów do władzy w Egipcie doszli Bractwo Muzuł­mańskie, a dziś Egipt balansuje na krawędzi anarchii i katastrofy gospo­darczej. Fundamentalistyczny islamski reżim zakorzenia się w Tunezji, a Libia zapewne pójdzie w jej ślady. W Jemenie wrze. W Syrii prezydent al-Asad morduje własnych obywateli. Umiarkowane państwa, takie jak Maroko, Jordania, Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arab-


WSTĘP. SAM W JASKINI LWA              13

skie, czują się zdradzone przez zachodnich sojuszników. Nadzieje na prze­strzeganie praw człowieka, praw kobiet i zasad demokratycznych, które doprowadziły do tych wzniosłych rewolucji, zostały rozwiane przez fana­tyczne partie religijne, lepiej zorganizowane i mocniej związane z ludem.

Ta arabska zima zmieniła Bliski Wschód w bombę zegarową zagra­żającą Izraelowi i jego sojusznikom z Zachodu. W miarę upływu czasu zadania Mossadu stają się bardziej ryzykowne, ale tym ważniejsze dla Zachodu. Mossad jawi się jako najlepsza obrona przeciwko irańskiemu zagrożeniu jądrowemu, przeciwko terroryzmowi, przeciwko wszystkie­mu, co może rozwinąć się z chaosu na Bliskim Wschodzie. Co ważniej­sze, Mossad jest ostatnią zaporą przed otwartą wojną.

Bezimienni bojownicy Mossadu są siłą napędową organizacji, męż­czyźni i kobiety, którzy ryzykują życie, żyją z dala od swoich rodzin pod przybranymi nazwiskami, przeprowadzają śmiałe operacje we wrogich krajach, gdzie najmniejszy błąd może doprowadzić do ich aresztowa­nia, tortur lub śmierci. Podczas zimnej wojny najgorszym losem tajnego agenta schwytanego na Zachodzie lub w bloku komunistycznym była wymiana na innego agenta na mrozie i we mgle na moście w Berlinie. Ro­syjski czy amerykański, brytyjski czy enerdowski agent zawsze wiedział, że nie jest sam, że znajdzie się ktoś, kto go uratuje. Ale w przypadku sa­motnych bojowników Mossadu nie ma mowy o wymianach na mostach we mgle. Za swoją odwagę płacą życiem.

Ta książka opowiada o największych misjach i najodważniejszych bohaterach Mossadu, ale też o błędach i...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin